Jak usunąć kleszcza? Proste sposoby na usunięcie kleszczy z ciała i z ubrań

Podczas spacerów możemy w łatwy sposób przynieść do domu kleszcze. Te niebezpieczne dla naszego organizmu pajęczaki mogą pojawić się na naszym ciele oraz na ubraniach. Jak należy się ich pozbyć w bezpieczny sposób?

Kleszcze są aktywne szczególnie na przełomie maja i czerwca. Można je spotkać również we wrześniu. Pojawiają się w lasach, na łąkach, polach oraz w parkach czy na terenach podmokłych. Są one szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ przenoszą liczne choroby wirusowe - szczególnie boreliozę.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak usunąć kleszcza, który jest na ciele?

Kleszcze żywią się krwią swojego żywiciela. Wpinają się w skórę, pobierają krew, po czym same odczepiają się od ciała swojej ofiary. Gdy znajdziemy kleszcza na swoim ciele, powinniśmy jak najszybciej go usunąć oraz uważać, aby go nie rozczłonkować. Wówczas niewielka część pajęczaka może zostać w organizmie człowieka, co prowadzi do wielu poważnych schorzeń. Podczas usuwania kleszcza powinniśmy użyć wąskich szczypiec lub pęsety. Trzymając narzędzie prostopadle do ciała, należy uchwycić pajęczaka jak najbliżej skóry i wyciągnąć, pociągając do góry (nie należy przekręcać pęsety podczas wyciągania, ponieważ wtedy część kleszcza może zostać w naszym organizmie).

Usuwanie kleszcza. Jak usunąć kleszcze z ubrań?

Leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego zwrócili uwagę w jaki sposób możemy pozbyć się kleszczy, które mogły przyczepić się do naszych ubrań. W mediach społecznościowych poinformowano, że dzięki rolce do czyszczenia ubrań, można w prosty sposób pozbyć się niechcianych pajęczaków.

"Sposób na kleszcze nadleśniczego Karkonoskiego Parku Narodowego, Krzysztofa Bisagi, ciągle przewija się przez różne portale. Usuwanie kleszczy rolką do czyszczenia odzieży jest skuteczne i niedrogie, a pokazywaliśmy je przed rokiem" - przekazano na profilu społecznościowym.

Okazuje się, że dzięki temu prostemu przyrządowi możemy w łatwy sposób pozbyć się nagromadzonych na naszym ubraniu kleszczy.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?
Więcej o: