Boże Ciało 2022. Gdzie zrobimy zakupy 16 i 17 czerwca? W jakich godzinach będą otwarte sklepy?

Boże Ciało, czyli jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, w tym roku święto wypada 16 czerwca. Gdzie zrobimy zakupy w tym dniu? Odpowiadamy.

Boże Ciało zostało ustanowione ku czci Najświętszego Sakramentu. W tym dniu, w czwartek 16 czerwca (data tegoroczna, jest to święto ruchome), wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i towarzyszące jej przemienienie chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. W związku z tym biorą udział w procesji, w trakcie której zatrzymują się przy każdym z czterech ołtarzy, i śpiewają perykopy ewangeliczne Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Co ważne, jest to też jeden z dni ustawowo wolnych od pracy.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Boże Ciało 2022 - dzień wolny od pracy. Gdzie zrobimy zakupy? 

Działalność sklepów w Boże Ciało reguluje ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Jako że jest to święto tego dnia większość sklepów będzie zamknięta, jak np. sklepy wielkopowierzchniowe czy galerie handlowe. 

Zakaz sprzedaży tego dnia nie obowiązuje jednak w miejscach, w których za ladą stoi właściciel, czyli przedsiębiorca pracujący we własnym imieniu i na własny rachunek. Jak poinformowało TVN24 biuro prasowe Carrefour Polska, "decyzja o otwarciu franczyzowych sklepów Carrefour Express w tym dniu pozostaje w gestii franczyzobiorców". Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku sieci Żabka. Pamiętajmy jednak, że sklepy, które będą otwarte w Boże Ciało, prawdopodobnie zostaną zamknięte wcześniej niż zwykle, np. o 19:00 zamiast 23:00. Wszystko zależy jednak od właściciela danej placówki, dlatego warto zorientować się lokalnie, do której godziny otwarty będzie najbliższy sklep. 

Co z piątkiem 17 czerwca? Tego dnia sklepy będą otwarte tak, jak w normalny dzień roboczy. Oznacza, że zakupy będziemy mogli zrobić do godz. 21, 22 lub 23 w zależności od sklepu, do którego się wybierzemy. 

Zakaz handlu w niedziele 

Należy pamiętać, że najbliższa niedziela zaraz po Bożym Ciele - 19 czerwca - jest niehandlowa. Otwarte mogą być m.in. sklepy prowadzone przez właściciela i jego rodzinę, sklepy przy stacjach benzynowych, kwiaciarnie, restauracje, kawiarnie, kioski czy apteki.

Przedstawiamy harmonogram niedziel handlowych na 2022 rok:

  • 30 stycznia 2022 r.,
  • 10 kwietnia 2022 r.,
  • 24 kwietnia 2022 r.,
  • 26 czerwca 2022 r.,
  • 28 sierpnia 2022 r.,
  • 11 grudnia 2022 r.,
  • 18 grudnia 2022 r.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: