Boże Ciało 2022. Kiedy przypada? Czy tego dnia będzie wolne od pracy i szkoły?

Zbliża się Boże Ciało, czyli jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. W tym roku święto przypada 16 czerwca. Czy będzie to dzień wolny od pracy i czy trzeba wtedy uczestniczyć we mszy świętej? Przypominamy.

Pełną nazwą Bożego Ciała jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po raz pierwszy obchodzono je w Leodium w Belgii w 1246 r., co było związane z objawieniami błogosławionej Julianny z Cornillon. Od 1317 r. święto jest ustanowione dla całego Kościoła zachodniego. Trzy lata później, podczas synodu w Krakowie do Polski wprowadził je biskup Nanker. Od końca XIV wieku Boże Ciało obchodzone jest we wszystkich polskich diecezjach.

słońce (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na Boże Ciało 2022. Długi weekend ze słońcem i deszczem. Będzie ciepło

Boże Ciało jest świętem ruchomym - tj. nigdy nie przypada w tym samym terminie. Katolicy obchodzą je 60 dni po Wielkanocy, w czwartek następujący po święcie Trójcy Świętej, w tym roku Boże Ciało przypada więc 16 czerwca.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy? Czy tego sklepy będą otwarte?

Tak, Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy i szkoły. Pracownicy zwykle chętnie biorą urlop w piątek następujący po tym święcie i w ten sposób przedłużają sobie weekend do czterodniowego. Przypominamy, że w dniu Bożego Ciała obowiązuje zakaz handlu i sklepy będą zamknięte.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Boże Ciało. Jak wyglądają obchody tego święta? Czy trzeba wtedy iść do kościoła?

Boże Ciało obchodzone jest dla upamiętnienia przemiany chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. Tego dnia w kościołach odbywają się uroczyste msze święte, po których ruszają procesje ulicami parafii. Tłum wiernych zatrzymuje się przy przygotowanych na tę okazję czterech ołtarzach, gdzie odczytywane są fragmenty ewangelii dotyczące Eucharystii. Podczas procesji przenoszone są monstrancja z Najświętszym Sakramentem oraz krzyż. Na koniec uroczystości wiernym udzielane jest błogosławieństwo sakramentalne.

Boże Ciało jest świętem nakazanym, co oznacza, że katolicy mają tego dnia obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. Nie są za to zobowiązani do brania udziału w procesji.

Feretron z obrazem Matki Bożej Różańcowej niesiony podczas procesji w Wilamowicach (zdjęcie ilustracyjne)Taniec feretronów, czyli kaszubski pokłon. O co w nim chodzi?

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: