Ukraina. Naukowcy: Rosyjscy żołnierze kradną cenne historyczne artefakty. W tym złoto Scytów

Rosyjscy żołnierze w Ukrainie kradną i przemycają do Rosji cenne historyczne artefakty, w tym wyroby złotnicze starożytnych Scytów - twierdzi międzynarodowy zespół naukowców i ekspertów w dziedzinie technologii cyfrowych, na których powołuje się "The Guardian".

- Są bardzo mocne dowody na to, że [kradzież zabytków - red.] jest celowym działaniem Rosjan, a konkretne obrazy i ozdoby są namierzane i wywożone do Rosji - powiedział brytyjskiemu dziennikowi "The Guardian" Brian Daniels, antropolog współpracujący z archeologami, historykami i specjalistami od obrazowania cyfrowego.

Badacze z laboratorium w amerykańskim stanie Wirginia monitorowali plądrowanie i niszczenie obiektów kultury od początku inwazji Rosji na Ukrainę i zaobserwowali pewne wzorce zachowania.

Zobacz wideo Putin nie odpowie za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Ekspertka: Żaden sąd nie będzie mieć jaj

Wojna w Ukrainie. Naukowcy: Rosjanie kradną złoto starożytnego ludu Scytów

Wskazali, że kradzieże koncentrują się głównie na niezwykle cennym złocie Scytów. Są to wysokiej wartości starożytne wyroby filigranowe [technika złotnicza - red.], często przedstawiające zwierzęta. Wytwarzały je plemiona zamieszkujące obszar Azji Środkowej i Europy Wschodniej, znany niegdyś jako Scytia.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ukraina. Rosyjscy żołnierze z 'elitarnej jednostki' okradali domy. 'Od bielizny po sprzęt AGD' Ukraina. Rosyjscy żołnierze z "elitarnej jednostki" okradali domy

- Przedmioty te zachwycają wizualnie, a poza tym dużo jest teraz doniesień o kradzieżach [na wojnie w Ukrainie - red.], że to wręcz oczywiste, iż jest to jakaś strategia - ocenił Daniels. - Ukraińcom, oczywiście, bardzo zależy na tym, abyśmy ustalili listę skradzionych przedmiotów - dodał.

Zdaniem antropologa trudno stwierdzić, czy do kradzieży skłania Rosjan wartość pieniężna tych dzieł, czy też wybrali konkretne przedmioty ze względu na ich znaczenie kulturowe. - Niewykluczone, że to wszystko jest częścią strategii podważania tożsamości Ukrainy jako odrębnego państwa i sugerowanie, że ukraińskie eksponaty legalnie należą do Rosji - zwrócił uwagę Daniels.

Rosyjski żołnierz zabiera na czołgu rzeczy zabrane z domu Ukrainki Rosjanie ukradli pościel z księżniczką? Uchodźczyni rozpoznała swoje rzeczy

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: