Boże Ciało 2022. Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Konieczny jest udział w procesji?

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jednym z ważniejszych świąt w Kościele katolickim. To święto jest pamiątką ustanowienia sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Czy tego dnia trzeba uczestniczyć we mszy świętej?

Boże Ciało zalicza się do grupy świąt ruchomych oraz do grupy świąt nakazanych. Tę uroczystość celebruje się w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, czyli 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zielonych Świątkach. Święto to przypada w maju lub w czerwcu i jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Czy musimy tego dnia iść do kościoła?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego?

Boże Ciało 2022. Czy trzeba iść do kościoła w Boże Ciało?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało jest zaliczane do świąt nakazanych, a więc obowiązkowym. Katolicy powinni więc uczestniczyć tego dnia we Mszy Świętej. Nieobecność podczas nabożeństwa jest równoznaczny z popełnieniem grzechu. Jeśli jednak nie mamy możliwości uczestniczyć we mszy tego dnia, obowiązek ten możemy wypełnić dzień przed Bożym Ciałem. Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 1248 § 1 mówi bowiem, że "nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego".

Księża (zdjęcie ilustracyjne)Zarządzanie parafią nowym kierunkiem na UE w Katowicach

Boże Ciało 2022. Czy trzeba uczestniczyć w procesji Bożego Ciała?

Procesje uliczne, które odbywają się we wszystkich miastach w Polsce, są charakterystycznym elementem obchodów Bożego Ciała. Zwyczaj ten zadomowił się w naszym kraju w XV w. Oznaczał on jedność narodu i wiary. W wielu ateistycznych miastach zwyczaj ten jest zakazywany. Udział w procesji jest dobrowolny i nie zastępuje uczestnictwa we Mszy Świętej.

Papież FranciszekPapież Franciszek: Gdy kazania są za długie, ludzie wychodzą na papierosa

Więcej o: