Boże Ciało zalicza się do grupy świąt ruchomych oraz do grupy świąt nakazanych. Tę uroczystość celebruje się w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, czyli 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zielonych Świątkach. Święto to przypada w maju lub w czerwcu i jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Czy musimy tego dnia iść do kościoła?
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało jest zaliczane do świąt nakazanych, a więc obowiązkowym. Katolicy powinni więc uczestniczyć tego dnia we Mszy Świętej. Nieobecność podczas nabożeństwa jest równoznaczny z popełnieniem grzechu. Jeśli jednak nie mamy możliwości uczestniczyć we mszy tego dnia, obowiązek ten możemy wypełnić dzień przed Bożym Ciałem. Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 1248 § 1 mówi bowiem, że "nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego".
Procesje uliczne, które odbywają się we wszystkich miastach w Polsce, są charakterystycznym elementem obchodów Bożego Ciała. Zwyczaj ten zadomowił się w naszym kraju w XV w. Oznaczał on jedność narodu i wiary. W wielu ateistycznych miastach zwyczaj ten jest zakazywany. Udział w procesji jest dobrowolny i nie zastępuje uczestnictwa we Mszy Świętej.