Nowe święto państwowe 20 czerwca. Czy to dzień wolny od szkoły i pracy?

Od 20 czerwca będziemy mieli nowe święto państwowe. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wpisującą na listę świąt państwowych Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Wybrana data ma upamiętniać wydarzenia z lat 1919-1921, dzięki którym włączono część Górnego Śląska do powstającego na nowo państwa. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od szkoły i pracy? Przekonajmy się.

Już niedługo, bo dokładnie 20 czerwca, będziemy mieli okazję po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Jest to setna rocznica dnia, w którym na tereny Górnego Śląska wkroczyły oddziały Wojska Polskiej. W wyniku III Powstania Śląskiego tereny, zostały przyłączone do granic odradzającego się państwa. Nowo ustanowione święto nie będzie jednak dniem wolnym od szkoły i pracy.

Zobacz wideo Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?

Nowe święto państwowe już 20 czerwca. Huczne obchody na Górnym Śląsku.

Nowe święto państwowe jest szczególnie ważne dla mieszkańców Górnego Śląska. W 1922 roku to właśnie na te tereny wkroczyły oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego. Przeprowadzone przez nich bitwy były kluczowe dla późniejszego przyłączenia regionu do Polski. Z oczywistych powodów przewiduje się, że największa frekwencja obchodów będzie miała miejsce właśnie na Śląsku. Jednak, pomimo nowo nadanego statusu, 20 czerwca nie jest dniem wolnym od szkoły i pracy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Andrzej Duda o nowym święcie państwowym. Dlaczego je ustanowił?

Andrzej Duda podpisał ustawę o wpisaniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Katowickiej Akademii Muzycznej. Jest to bardzo symboliczne miejsce, w latach dwudziestych mieściła się tam siedziba Sejmu Śląskiego. Podczas podpisywania ustawy prezydent podkreślał rolę Śląska i Wielkopolski w walce o wolność naszego kraju.

Gdyby nie te wielkie czyny zbrojne, gdyby nie bohaterstwo Wielkopolan i Ślązaków, którzy chcieli być częścią odradzającej się Rzeczpospolitej, być może ta Rzeczpospolita nie przetrwałaby nawet tych swoich nieco ponad dwudziestu lat w przez które wtedy istniała w dwudziestoleciu międzywojennym

- mówił. 

Więcej o: