Dodatek do emerytury. Seniorzy po 65 roku życia mogą na tym sporo zyskać. Jest kilka możliwych opcji

Dodatek do emerytury po 65 roku życia ma wiele różnych form. Świadczenia mogą zapewnić znaną większości "trzynastkę", dodatkowe 200 złotych do emerytury, czy nawet udział w programie 500 plus dla seniora. Sprawdźmy jakie warunki trzeba spełnić, żeby ubiegać się o wspomniane dopłaty.

Po osiągnięciu przez seniora wieku wymaganego do pobierania regularnego świadczenia emerytalnego (w Polsce jest to 60 lat u kobiet i 65 u mężczyzn), jest on także upoważniony do ubiegania się o poszczególne dopłaty. Jednym z nich jest wprowadzona w 2019 roku "trzynastka", czy też czternasta emerytura, która została wznowiona w 2022. Co więcej, emeryci mogą także liczyć na jeszcze jeden zastrzyk gotówki, jakim jest program 500 plus dla seniora, wypłacany co miesiąc. Sprawdźmy, jak można się o nie ubiegać. 

Zobacz wideo Przyszłe emerytury młodzieży

Dodatek do emerytury po 65 roku życia. Czym jest ponowne przeliczenie emerytury?

Dzięki zmianom w tablicach średniego dalszego trwania życia przygotowanych przez GUS niektórzy emeryci mogą starać się o zwiększenie swoich świadczeń. Podstawą podwyżki jest złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Niestety, nie wszyscy mają do tego prawo. Możliwość przeliczenia świadczeń przypada tylko seniorom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku oraz tym, którzy pracowali i odkładali składki po przyznaniu emerytury. Dodatek może wynieść nawet do 100 złotych. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Dodatki do emerytury po 65 i 75 roku życia. Kto może o nie ubiegać?

Dla emerytów, którzy skończyli 75 lat, dostępne są dwie opcje na uzyskanie finansowego dodatku. Pierwsza z nich to wspomniany wcześniej program 500 plus dla seniora. O tę dopłatę starać się mogą osoby z niepełnosprawnościami, niezdolni do samodzielnej egzystencji, a także osoby po 75 roku życia pobierający zasiłek pielęgnacyjny. Drugą możliwością na podwyższenie emerytury jest program mama 4+, czyli tak zwana matczyna emerytura. Świadczenie przysługuje kobietom, które zrezygnowały z kariery zawodowej i wychowały co najmniej czwórkę dzieci. W niektórych przypadkach ten dodatek przypada również ojcom. 

Dodatek do emerytury w wysokości 200 złotych na miesiąc. Jak go otrzymać?

Kolejny sposób na zwiększenie emerytury jest możliwy wyłącznie dla byłych strażaków i strażaczek oraz ratowników i ratowniczek górskich. Do jego przyznania wliczają się lata służby, a także wiek emerytalny. Świadczenie nie jest nadawane przez ZUS. O tym jak je otrzymać przeczytasz tutaj.

Więcej o: