Taniec feretronów, czyli kaszubski pokłon. O co w nim chodzi?

Taniec feretronów w mediach społecznościowych wzbudza wiele kontrowersji, co bardzo często jest objawem niewiedzy. Kaszubski zwyczaj bujania ciężkimi obrazami z podobizną świętych i patronów parafii na drzewcach istnieje od ponad 300 lat. O co w nim chodzi?

Taniec feretronów jest zaskakującym i na pierwszy rzut oka szokującym widowiskiem. Ciężkie obrazy z podobiznami świętych i patronów parafii niesione na drzewcach przez czworo wiernych są gwałtownie obracane to w jedną, to w drugą stronę w akompaniamencie muzyki, w której dominują instrumenty dęte. Choć w ten sposób wierni wyrażają hołd dla mijanych miejsc i obiektów kultu: krzyży, kapliczek, ołtarzy, to pod udostępnionym na Twitterze filmem przez Archidiecezję Gdańską pojawiło się wiele niepochlebnych komentarzy. "Średniowiecze, Polska XXI wiek, zwyrodnienie, kretynizm, pogaństwo" - czytamy. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Śpiewać każdy może? Ci artyści mają wiele talentów

Taniec feretronów, czyli kaszubski pokłon. O co w nim chodzi?

Cztery osoby, trzymające obraz na drewnianych uchwytach, ustawiają się naprzeciwko ołtarza, pielgrzymki, Bożej Męki. Następnie trzy razy podrzucają obrazem i kłaniają się z feretronem w przód, w tył, na prawo i lewo. Jest to znak św. Krzyża. Potem wykonują koło, które symbolizuje doskonałość jednego Boga w trzech osobach, i na koniec ponownie ukłon w przód.

Jak podkreślił w National Geographic Eugeniusz Pryczkowski, kaszubski regionalista, nazywanie bujanie feretronów "tańcem" jest niesłuszne. Zaznaczył, że to pokłon. - Zwyczaj najprawdopodobniej ukształtowała tradycja pielgrzymowania do kaszubskich sanktuariów kalwaryjskich, przede wszystkim do Wejherowa. Dziś praktykowany jest przez niemal wszystkie piesze pielgrzymki podążające do sanktuariów, zwłaszcza do Sianowa i Swarzewa, ale też Wiela, Kościerzyny i Matemblewa - mówił.

Noc świętojańskaOd kiedy można się kąpać w jeziorze? Oto co na ten temat mówią przesądy

Kalwaria Wejherowska - kaszubska duchowa stolica

Taniec feretronów jest tradycją znaną głównie na Kaszubach. Narodziła się na Kalwarii Wejherowskiej prawdopodobnie w I poł. XVIII wieku. Szczególną oprawę mają wiosenne uroczystości odpustowe. Do zespołu 26 XVII-wiecznych kaplic przybywają wówczas pielgrzymi z całego regionu. Warto podkreślić, że dla religijnych mieszkańców krainy miejsce jest duchową stolicą.

Wakacje z bonem turystycznym. Do kiedy trzeba go wykorzystać? Jak odebrać bon turystyczny? (zdjęcie ilustracyjne)Bon turystyczny 2022. Nawet 1000 zł na wakacje dla dziecka

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: