Płaca minimalna 2023. Ile wyniesie? Jest propozycja rządu

Płaca minimalna w 2023 roku wzrośnie w dwóch etapach, na początku stycznia oraz na początku lipca. - Chcemy, aby płaca minimalna odpowiadała tym ruchom, które niestety pojawiają się w związku z ruchami inflacyjnymi - powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Rada Ministrów przekazała do konsultacji społecznych uchwałę dotyczącą minimalnego wynagrodzenia. Zgodnie z propozycją rządu płaca minimalna miałaby wzrosnąć od 1 stycznia do poziomu 3383 złotych, a od 1 lipca - do 3450 złotych brutto.

Zobacz wideo Premier tłumaczy się z zakupu polskich obligacji. "To się nazywa konsekwencja i wiarygodność"

Piotr Müller o płacy minimalnej w 2023 roku: Chcemy, aby odpowiadała ruchom

Piotr Müller podkreślił, że propozycja podniesienia płacy minimalnej to odpowiedź na wzrost inflacji.- Chcemy, aby płaca minimalna odpowiadała tym ruchom, które niestety pojawiają się w związku z ruchami inflacyjnymi wywołanymi najpierw przez zerwanie łańcuchów przez epidemię COVID-19, później przez szantaż gazowy Rosji a teraz przez działania wojenne na terenie Ukrainy" - powiedział Müller na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl

Płaca minimalna w 2023 roku. Wzrośnie w dwóch etapach 

Rząd przekazał, że płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie w dwóch etapach. W styczniu oraz w lipcu. Proponowana przez Radę Ministrów minimalna kwota wynagrodzenia od stycznia wyniesie 3383 zł. Oznacza to wzrost o 373 zł w stosunku do kwoty obowiązującej w 2022 r. (3 010 zł), czyli o 12,4 proc. Z kolei w lipcu płaca minimalna wzrośnie do 3450 zł i oznacza wzrost o 440 zł w stosunku do kwoty z 2022 r., czyli o 14,6 proc. Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę na pełnym etacie wynosi 3010 zł brutto, czyli 2 209,56 zł netto.

********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: