Od kiedy można się kąpać w jeziorze? Oto co na ten temat mówią przesądy

Wiele przesądów oraz wierzeń jest przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jeden z nich dotyczy odpowiedniej pory na pływanie w jeziorach. Okazuje się, że jest wyznaczona konkretna data, której należy przestrzegać, zanim zdecydujemy się na kąpiele w jeziorze. Kiedy dokładnie?

Według wierzeń oraz dawnych przesądów przed 24 czerwca, czyli przed wigilią św. Jana, nie należy kąpać się w jeziorach ani w rzekach. Po wigilii nazywaną również nocą świętojańską możemy bezpiecznie zażywać kąpieli w tych naturalnych zbiornikach wodnych. Z czym jest związany ten przesąd?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego?

Kąpiel w jeziorze oraz w rzece. Kiedy możemy się kąpać?

Według starych wierzeń, po 24 czerwca woda w rzekach i jeziorach jest "przekwitnięta" oraz "ogrzmiana". Chodzi tutaj o burze wiosenne oraz deszcze świętojańskie, które nastąpiły przed 24 czerwca. Przed nocą świętojańską nie powinniśmy wchodzić do rzek oraz do jezior, ponieważ woda ta nie została ochrzczona przez Jana Chrzciciela i jest przepełniona topielcami. Podczas nocy świętojańskiej wody "zakwitają" i nabierają życiodajnej mocy. Tym samym stają się bezpieczne dla osób spragnionych wodnych kąpieli.

Obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję w serwisie Hypnogram po wpisaniu słów: 'dog' i 'Mona Lisa'Sztuczna inteligencja tworzy "dzieła sztuki". Wystarczy podać kilka słów

Kąpiel w jeziorach przed 24 czerwca. Jakie jeszcze wierzenia towarzyszą nocy świętojańskiej?

Przesądy związane z kąpielą przed nocą świętojańską dotyczyły wiary w demony. Miały one siedzieć w wodzie aż do 24 czerwca. Św. Jan chrzcił więc wodę i nic złego nie mogło już spotkać człowieka w wodzie. W dzień św. Jana przed wschodem słońca kąpano się w wodach rzek i jezior, aby uniknąć chorób w nadchodzącym roku. Kąpiel po północy tego dnia miała zapewnić powodzenie w miłości. Jeśli tego dnia padał deszcz, wierzono, że będzie występował przez kolejnych 40 dni.

Należy jednak pamiętać, że są to jedynie wierzenia, które nie mają potwierdzenia. Jeśli wykąpiemy się w jeziorze lub w rzece wcześniej, to nic złego nas nie spotka.

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący rosyjskiej dumy, zdjęcie ilustracyjneSztuka z Rosji zatrzymana przez Finlandię. Wartość dzieł to 42 mln euro

Więcej o: