Bon turystyczny 2022. Nawet 1000 zł na wakacje dla dziecka. Sprawdź, jak go aktywować

Polski Bon Turystyczny to świadczenie, które rodzice mogą wykorzystać na opłacenie wakacyjnego wypoczynku swojego niepełnoletniego dziecka. Aktywowanie bonu nie jest trudne. Warto się pospieszyć, bo lato za pasem, a i czas na wykorzystanie świadczenia jest ograniczony.

Początkowo bon turystyczny miał obowiązywać do końca marca 2022 r., ale prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia nowelizację, dzięki której świadczenie można wykorzystać dłużej - aż do 30 września 2022 r.

Szklane butelki i słoiki (zdjęcie ilustracyjne)Myjesz szkło przed wyrzuceniem do pojemnika? Natychmiast przestań! To ważne

Kto może otrzymać bon turystyczny?

Bon turystyczny jest świadczeniem, które przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością kwota wsparcia jest wyższa i wynosi 1000 zł.

"Podobnie jak w programie 'Rodzina 500 Plus', bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą" - czytamy w komunikacie na stronie rządu.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Jak aktywować bon turystyczny? Czy trzeba złożyć wniosek?

Aby otrzymać bon, nie trzeba składać żadnego wniosku. Co zatem należy zrobić?

  • Zaloguj się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS za pomocą Profilu Zaufanego.
  • W zakładce "Ogólny" wybierz opcję "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon".
  • Zaczekaj, aż bon turystyczny w formie 16-cyfrowego kodu zostanie wysłany na numer telefonu lub adres e-mail wskazany przez rodzica.

Trzeba pamiętać, że niewykorzystany bon przepada. Nie podlega też wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Balkon (zdjęcie ilustracyjne)Sześć rzeczy, których nie możesz robić na balkonie. Grożą za nie kary [LISTA]

Bon turystyczny. Gdzie go wykorzystać? Co można nim opłacić?

Rodzice mogą zrealizować bon turystyczny tylko na terenie Polski. Mogą nim opłacić m.in. pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Mogą również zapłacić za imprezy turystyczne, realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego. "Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji" - przypomina rządowy portal bonturystyczny.polska.travel. Bonem turystycznym można opłacić także kolonię, "zieloną szkołę", wycieczkę, czy obóz.

Pełna lista podmiotów, w których można zrealizować bon turystyczny, dostępna jest pod TYM linkiem.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: