Myjesz szkło przed wyrzuceniem do pojemnika? Natychmiast przestań! To ważne

Oszczędzanie wody jest bardzo ważne. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, ile wody marnotrawimy każdego dnia. Warto więc jak najszybciej zmienić swoje nawyki. Wielu z nas nie wie, że przed wyrzuceniem szkła do pojemnika nie powinniśmy go myć. Dlaczego? Odpowiadamy.

Segregacja odpadów nie jest łatwa. Przynosi jednak ogromne korzyści dla naszej planety, więc warto poznać choćby jej podstawowe zasady. Jak radzić sobie z segregacją szkła? Sprawdź.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Segregacja szkła. Dlaczego nie trzeba myć szklanych butelek i słoików?

Mycie szklanych butelek i słoików przed wyrzuceniem ich do pojemnika z odpadami to nic innego jak marnotrawstwo wody. Firmy recyklingowe nie wymagają od nas mycia szklanych opakowań, a wiele osób nagminnie popełnia ten błąd. Wystarczy, że opróżnimy je z zawartości i wyrzucimy do dedykowanego im pojemnika.

- Opakowań szklanych absolutnie nie trzeba myć. Potem są one u nas mechanicznie czyszczone. Muszą być natomiast przed wyrzuceniem opróżnione z zawartości. Czyli jeśli wyrzucamy słoik po tym majonezie, to ważne, by nie był on w połowie nim zapełniony - mówił w rozmowie z portalem trojmiasto.pl Piotr Krynicki z firmy Krynicki Recykling SA, współpracującej z gdańskim składowiskiem.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Podobnie jest z etykietami. Przed wyrzuceniem szkła do pojemnika z odpadami nie musimy walczyć z odklejaniem naklejek na produktach.

Susza hydrologiczna w Polsce. Jak oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody jest bardzo ważne. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w kontekście długotrwałego braku opadów bądź ich niskiej sumie w wielu regionach. Skutkuje to suszą hydrologiczną. Jak podaje IMGW, obecnie występuje ona w województwach: śląskim, dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim oraz w zachodniopomorskim. Z uwagi na to, warto przywiązywać większą uwagę do przestrzegania zasad dbania o środowisko. Jak zatem oszczędzać wodę?

  • Zakręcaj wodę podczas mycia zębów
  • Zamontuj bezdotykowe baterie, perlator i słuchawki prysznicowe z ogranicznikiem
  • Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie
  • Zainwestuj w zmywarkę
  • Naprawiaj wadliwe instalacje
  • Nie marnuj wody w ogrodzie - zbieraj deszczówkę do podlewania roślin
  • Jedz mniej mięsa - np. do produkcji wołowiny zużywa się ogromne ilości wody

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: