Emerytura dla urodzonych po 1948 na nowych zasadach. Uwaga, ZUS nie uwzględni kluczowego elementu

Emerytura dla urodzonych po 1948 będzie przyznawana na nowych zasadach. ZUS nie będzie już brał pod uwagę jednego bardzo ważnego czynnika, przez który wielu wnioskodawców nie mogło otrzymywać emerytury. Co się zmieni? Odpowiadamy.

Seniorzy, którzy mają w planach wybrać się na wcześniejszą emeryturę, mają teraz większe szanse. ZUS podczas rozpatrywania wniosku nie będzie brał już jednego kluczowego elementu pod uwagę. Dzięki temu więcej osób może przejść na emeryturę pomostową.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych po 1948 roku. Którzy seniorzy mogą się o nią ubiegać?

Aby móc przejść na wcześniejszą emeryturę, senior musi wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ponadto musi spełniać następujące warunki:

  • udowodnić okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w przepisach dotychczasowych bądź pracę w szczególnych warunkach, lub o szczególnym charakterze wymienioną w ustawie o emeryturach pomostowych,
  • po 31 grudnia 2008 r. wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w ustawie o emeryturach pomostowych
  • spełnić pozostałe warunki zróżnicowane w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Emerytura dla seniorów urodzonych po 1948 roku. ZUS wprowadza zmiany

Od 20 kwietnia 2022 na pozytywne rozpatrzenie wniosku mają seniorzy, którzy do tej pory przed złożeniem formularza nie rozwiązali stosunku pracy. Obecnie, jeśli wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, ZUS przyzna prawo do wcześniejszej emerytury, ale zawiesi jej wypłatę do momentu zakończenia pracy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

W przypadku osoby, która nie rozwiąże stosunku pracy, ustalona w decyzji o przyznaniu emerytury wysokość świadczenia nie będzie ostateczna. ZUS obliczy emeryturę ponownie dopiero wtedy gdy stosunek pracy zostanie rozwiązany i zostanie złożony wniosek o podjęcie wypłaty emerytury.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: