Boże Ciało, a dokładnie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem ruchomym. Wypada 60 dni po Wielkanocy, w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej pomiędzy 21 maja, a 24 czerwca. Podpowiadamy, jak zaplanować urlop.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Boże Ciało jest świętem kościelnym, co oznacza, że wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej i muszą powstrzymać się od pracy niekoniecznej. W tym roku wypada w czwartek 16 czerwca. Jeśli wystawimy wniosek urlopowy na następny dzień, czyli na piątek 17 czerwca, uzyskamy 4-dniowy weekend. Jeśli z kolei uda nam się wziąć wolne także 13, 14 i 15 czerwca - czeka nas aż dziewięć dni wolnego.
Przypominamy listę dni ustawowo wolnych od pracy:
Uroczystość Bożego ma wyjątkowo oprawę. Wierni biorą udział w procesji. Na trasie są cztery ołtarze, przy których śpiewane są perykopy ewangeliczne Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Tradycja sięga drugiej połowy XIII w. Do Polski trafiła w XV w. "Podczas rozbiorów, a także podczas II wojny światowej uczestnictwo w procesjach było znakiem wiary, ale także jedności narodu. Zapewne świadome tego faktu władze PRL-u często zakazywały organizowania procesji ulicami miast" - czytamy na stronie Kalendarz Live City.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.