Oddawanie krwi 2022. Ile dni wolnych przysługuje honorowym dawcom krwi?

Honorowym dawcom krwi, po jej oddaniu przysługują dni wolne. Ile ich jest? Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, ile trwa zwolnienie po oddaniu krwi.

Honorowi dawcy krwi zastanawiają się, ile dni wolnego obecnie im przysługuje. Wątpliwości są związane z pandemią koronawirusa. Kiedy w Polsce ogłoszono stan epidemii, dawcom krwi przysługiwały dwa dni wolnego. Jednak w tej chwili nie obowiązuje w Polsce stan epidemii. Wyjaśniamy, ile dni obecnie przysługuje honorowych dawców krwi.

Zobacz wideo Test CRP - Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Ile dni wolnego przysługuje po oddaniu krwi?

Zgodnie z ustawą w czasie epidemii honorowi dawcy krwi otrzymują dwudniowe zwolnienie, na dzień oddania krwi oraz na następny dzień. 16 maja stan epidemii został jednak zniesiony Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 maja 2022 r., które zmieniło rozporządzenie wprowadzone w Polsce 20 marca 2020 roku.

Okazuje się jednak, że zarówno podczas trwania epidemii, jak i zagrożenia epidemicznego honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolnego. W związku z tym pojawia się kolejne pytanie - o to, jak długo potrwa stan zagrożenia epidemicznego. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że zostanie on utrzymany co najmniej do września bieżącego roku. 

Co oznacza stan zagrożenia epidemicznego? 

Stan epidemii został zniesiony w związku ze spadkiem liczby zakażeń oraz hospitalizacji pacjentów z powodu COVID-19. Wprowadzono jednak stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

- Stan zagrożenia epidemicznego, a więc sytuacja, z jaką będziemy mieć do czynienia od 16 maja, to sytuacja, w której spodziewamy się, że może dojść do ponownego wzrostu liczby zakażonych i obciążenia systemu ochrony zdrowia - wyjaśnił dr hab. Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP PZH-PIB w opublikowanym przez rząd komunikacie. Dodał, że "na tym etapie utrzymujemy dokładny monitoring poziomu zagrożenia epidemiologicznego". - W pogotowiu są protokoły wdrożenia działań związanych ze stanem epidemicznym - przekazał dr hab. Grzegorz Juszczyk.

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: