Gotówka, która zostaje sprezentowana dziecku jako prezent komunijny, trafia do rodziców i pokrywa koszty uroczystości lub zostaje przeznaczona na prezent dla dziecka. To, na co zostaną przeznaczone pieniądze, zależy od danej rodziny. Jak to jednak wygląda od strony prawnej? Do kogo powinny trafić otrzymane w prezencie pieniądze?
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
W chwili przystąpienia do I Komunii Świętej dziecko ma co najwyżej 9 lat, co oznacza, że nie posiada jeszcze zdolności prawnych. Jak przewiduje kodeks cywilny, dziecko poniżej 13 lat nie może dysponować gotówką, majątkiem jeśli go posiada. Niemożliwe jest także samodzielne dokonywanie zakupów - tym samym nie może sam kupić wymarzonej hulajnogi za pieniądze z komunii. Wyjątek od tej zasady stanowią drobne zakupy jak np. jedzenie. Oznacza to, że pieniądze należą do dziecka, jednak, aby móc z nich skorzystać wymagany jest nadzór rodziców.
Z prawnego punktu widzenia, pieniądze otrzymane w prezencie komunijnym należą do dziecka, a rodzice nie mogą dysponować nimi bez wiedzy małoletniego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje, że rodzice mogą dysponować majątkiem dziecka, ale nie mogą go traktować jak własny. Wydawanie pieniędzy bez wiedzy małoletniego dziecka jest traktowane jako przywłaszczenie. Podlega wtedy karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. (art. 284 Kodeksu karnego).