Pierwsza Komunia Święta. Czyje są pieniądze z komunii? Odpowiedź jest zaskakująca

Wiele osób zastanawia się, co sprawdzi się jako prezent komunijny. Pieniądze zawsze się sprawdzą, ponieważ może się okazać, że dziecko od dawna ma upatrzony jakiś drobiazg i będzie mogło spełnić swoje marzenie. Do kogo należą pieniądze z komunii, które dziecko otrzyma w prezencie? To pytanie nasuwa się wielu rodzicom.

Gotówka, która zostaje sprezentowana dziecku jako prezent komunijny, trafia do rodziców i pokrywa koszty uroczystości lub zostaje przeznaczona na prezent dla dziecka. To, na co zostaną przeznaczone pieniądze, zależy od danej rodziny. Jak to jednak wygląda od strony prawnej? Do kogo powinny trafić otrzymane w prezencie pieniądze?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Pieniądze z komunii. Czy gotówką mogą dysponować dzieci?

W chwili przystąpienia do I Komunii Świętej dziecko ma co najwyżej 9 lat, co oznacza, że nie posiada jeszcze zdolności prawnych. Jak przewiduje kodeks cywilny, dziecko poniżej 13 lat nie może dysponować gotówką, majątkiem jeśli go posiada. Niemożliwe jest także samodzielne dokonywanie zakupów - tym samym nie może sam kupić wymarzonej hulajnogi za pieniądze z komunii. Wyjątek od tej zasady stanowią drobne zakupy jak np. jedzenie. Oznacza to, że pieniądze należą do dziecka, jednak, aby móc z nich skorzystać wymagany jest nadzór rodziców.

Pierwsza komunia - zdjęcie ilustracyjne Komunia 2022. Ile dać do koperty? Jakie są zwyczajowe kwoty?

Pieniądze z komunii. Czyje są pieniądze z komunii?

Z prawnego punktu widzenia, pieniądze otrzymane w prezencie komunijnym należą do dziecka, a rodzice nie mogą dysponować nimi bez wiedzy małoletniego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje, że rodzice mogą dysponować majątkiem dziecka, ale nie mogą go traktować jak własny. Wydawanie pieniędzy bez wiedzy małoletniego dziecka jest traktowane jako przywłaszczenie. Podlega wtedy karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. (art. 284 Kodeksu karnego).

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Świadczenie pielęgnacyjne. Ile wynosi i komu przysługuje?

Więcej o: