Kiedy i jak siać ogórki do gruntu? Dlaczego warto obok posadzić koper? [PORADNIK]

Ogórki to jedne z najczęściej wykorzystywanych w kuchni warzyw. Warto zasadzić je samemu, aby cieszyć się ich smakiem bez szkodliwych pestycydów. Podpowiadamy, jak i kiedy najlepiej je zasadzić.

Ogórki do gruntu powinniśmy sadzić od połowy maja do połowy czerwca. Późny okres sadzenia wynika z tego, że warzywa te są bardzo wrażliwe na mrozy, dlatego powinniśmy to robić po zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach. Do zasadzenia tych warzyw potrzebujemy tylko łopatki oraz rękawic. 

Zobacz wideo Sadzenie drzew w miastach się opłaca

Jak sadzić ogórki do gruntu? 

Ogórki lubią ciepłe i dobrze nasłonecznione miejsca, muszą być także osłonięte od wiatru. Jak informuje portal grupatopex.com, najlepszą dla ogórków glebą jest ziemia próchnicza i przepuszczalna. Ważny jest również odczyn podłoża, najlepszy będzie zasadowy. 

Przeczytaj więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl 

Kielce, 29 kwietnia 2022 roku. Ogród botanicznyCo teraz pyli? Maj 2022 - kalendarz pyleń

Wysiewanie ogórków do ziemi:

W glebie należy zrobić dołki w odstępie 10-15 cm o głębokości 1,5 - 2 cm i posadzić w nim maksymalnie trzy nasiona. Kiedy już pojawią się pierwsze kiełki należy usunąć słabsze siewy. Ważne jest także zachowanie odległości między rzędami ogórków - powinna ona wynosić od 80 do 120 cm. 

Jak dbać o ogórki?

Nie mniej ważna od sadzenia jest opieka nad rosnącymi warzywami. Trzeba pamiętać o podlewaniu ogórków - najlepiej robić to rano lub wieczorem. Część ogrodników nawozi swoje ogórki wykorzystując mieszkanki z fosforem, potasem i azotem. Jeśli dobrze zasadzimy oraz zadbamy o rośliny podczas wzrostu, pysznymi ogórkami będziemy mogli się cieszyć już po dziewięciu tygodniach od zasadzenia. 

Mapa kleszczyKleszcze pojawiają się w parkach i lasach. Najwięcej na południu [MAPA]

Ogórki możesz posadzić obok innych warzyw. Co więcej, pozytywny wzrost na ogórki ma sąsiedztwo cebuli, fasoli oraz grochu. Z kolei jeśli posadzimy je przy koprze czy bazylii, ochronimy nasze ogórki przed szkodnikami oraz chorobami

********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: