Domowe sposoby na mszyce - czym pryskać? Pięć preparatów do przygotowania w domu

Chcesz zadbać o swoje rośliny i odstraszyć mszyce? Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się tych szkodników. Przedstawiamy pięć skutecznych pomysłów, by uporać się z gnębiącym problemem.

Mszyce to nieduże (osiągają wymiary ok. 2-5 mm) owady, które żywią się sokiem z roślin, wysysając go. Te szkodniki bardzo szybko się rozmnażają, a w grupie potrafią wyrządzić roślinom wiele szkód - zahamować ich wzrost, zniekształcić pędy, przenieść choroby. Istnieje wiele gotowych preparatów, które pomogą uporać się z mszycami, wcześniej warto sięgnąć jednak po domowe rozwiązania.

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

W przypadku pojawienia się mszyc nie należy zwlekać z reakcją. Z pomocą przyjdzie nam wiele produktów, które zapewne już znajdują się na naszych kuchennych półkach:

1. Woda z octem na mszyce

Do przygotowania mieszanki potrzeba nam tylko octu spirytusowego. Roztwór rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:10. Do mieszanki możemy dodać także odrobinę płynu do naczyń, dzięki czemu oprysk będzie lepiej przylegać. 

Komar (zdjęcie ilustracyjne)Rośliny odstraszające komary - jakie odmiany warto zasadzić? [LISTA]

2. Domowy preparat na mszyce z cebuli

Wystarczy, że przygotujemy wywar z cebuli, który po odcedzeniu przelejemy do buteleczki ze spryskiwaczem. Do przygotowania mikstury kroimy cebulę w kostkę, którą następnie zalewamy litrem wody i gotujemy przez około pół godziny.

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

3. Oprysk z drożdży na mszyce

Wystarczy, że rozpuścimy 100 gramów drożdży piekarskich w pięciu litrach wody, a następnie mieszankę odstawimy na godzinę. Na koniec oprysk możemy wzbogacić niewielką ilością płynu do naczyń lub mydła, co ułatwi przywieranie środka do roślin.

4. Soda na mszyce

By przygotować preparat na mszyce z sody, wystarczy jedną łyżeczkę proszku dodać do dwóch litrów letniej wody. Całość dokładnie mieszamy i przelewamy do pojemnika z dyfuzorem. 

Kiedy siać kwiaty i zioła? (zdjęcie ilustracyjne)Jakie kwiaty i zioła siać prosto do gruntu w kwietniu? [LISTA]

5. Środek na mszyce z czosnku

Dzięki swojemu zapachowi czosnek świetnie odstrasza wszelkie szkodniki. Wystarczy, że przygotujemy wywar z 250 gramów tartego czosnku zalanego 10 litrami wody. Całość zostawiamy na dobę, a po tym czasie rozcieńczamy wodą w stosunku 1:1.

Więcej o: