20 czerwca - czy jest dniem wolnym od pracy? Wypada wtedy nowe święto - Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to nowe święto, które będzie obchodzone 20 czerwca. Wiele osób zastanawia się, czy w związku z tym będzie to dzień wolny od pracy. Odpowiadamy.

Na początku maja do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Ma to być nowe święto państwowe. Prezydent zaproponował, aby było obchodzone 20 czerwca. Święto ma upamiętniać Powstania Śląskie w latach 1919-1921 oraz składać hołd ich bohaterskim uczestnikom. 12 maja Sejm poparł projekt - za opowiedziało się 436 posłów, czterech było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosów, ustawę poparł także Senat. Wiele osób zastanawia się jednak, czy 20 czerwca będzie dniem wolnym od pracy.

Zobacz wideo Piłeś? Nie wchodź do wody. To najgłupszy pomysł

20 czerwca - czy jest wolny od pracy?

Mimo że 20 czerwca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Powstań Śląskich dzień ten nie będzie wolny od pracy. W 2022 roku przypada łącznie 13 dni wolnych od pracy, z czego do końca roku zostało ich jeszcze pięć: 

  • Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia - poniedziałek),
  • Wszystkich Świętych (1 listopada - wtorek),
  • Dzień Niepodległości (11 listopada - piątek),
  • Boże Narodzenie (25 grudnia - niedziela),
  • Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia - poniedziałek).

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień Matki 2022. Jakie kwiaty wybrać? Znaczenie kolorów (zdjęcie ilustracyjne)Dzień Matki 2022. Jakie kwiaty wybrać? Znaczenie kolorów

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Data 20 czerwca nawiązuje do daty wejścia do Katowic w 1922 roku wojsk polskich z generałem broni Stanisławem Szeptyckim na czele. "Mając na uwadze oddanie czci bohaterom, których odwaga umożliwiła powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnienie wiedzy o tych trzech zrywach w świadomości Polaków, ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym - Narodowym Dniem Powstań Śląskich - jest w pełni uzasadnione" - napisano w projekcie.

Dzień Ojca (zdjęcie ilustracyjne)Dzień Ojca 2022. Kiedy przypada święto każdego taty?

Więcej o: