Bieliki z Borów Tucholskich. Brat zadziobał brata, a myszołów zamieszkał w gnieździe

Bieliki z Borów Tucholskich wywołują wiele emocji wśród internautów i nieustannie trzymają ich w napięciu. Transmisję z gniazda orłów można oglądać na żywo na kanale YouTube. Warto ją śledzić, bo życie bielików jest bardziej ekscytujące, niż niejeden serial. W gnieździe dochodzi nawet do makabrycznych zdarzeń.

Gniazdo bielików znajduje się w Borach Tucholskich ok. 25 metrów nad ziemią na 140-letniej sośnie. Internauci mogą śledzić życie tych drapieżnych ptaków dzięki kamerze monitorującej gniazdo. 

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Bory Tucholskie. Młody bielik zadziobał młodszego brata 

W gnieździe mieszkają dwa dorosłe orły oraz ich młode. Internauci dorosłą samicę nazwali Tula, a samca Bor. Z kolei ich dzieci nazywają się Udo i Duo. Para miała w gnieździe jeszcze jedno jajo, które czekało na wyklucie, jednak kiedy w końcu pojawiło się na świecie zostało zadziobane przez Uno. Do bratobójstwa doszło, zanim trzecie pisklę otrzymało imię. 

Legnica. Mężczyzna próbował otruć psa. Wszystko zarejestrowała kamera. Grozi mu nawet 5 lat więzienia Próbował otruć psa, zarejestrowała to kamera. Zatrzymano podejrzanego

Bieliki z Borów Tucholskich. Młody myszołów trafił do orlego gniazda 

22 maja Komitet Obrony Orłów przekazał, że w gnieździe bielików z Borów Tucholskich pojawił się młody myszołów. "Młody myszołów przyniesiony do gniazda, jako ofiara stał się rodzeństwem młodych bielików. Co jakiś czas dochodzi do takich sytuacji w gnieździe bielików i jeśli pisklę nie dozna poważnych urazów i nie zostanie później pożarte, to ma szanse na odchowanie z pozostałymi pisklętami agresora" - przekazał Komitet Obrony Orłów. Okazuje się, że takich przypadków w Polsce opisano około 20, jednak zapewne część z nich nie została wykryta. Później komitet poinformował, że myszołów nie przeżył w gnieździe.

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Z kolei 24 maja po godzinie 9 w gnieździe ponownie znalazł się myszołów, który kilka godzin później był już niestety w stanie agonalnym. To, co dzieje się w gnieździe bielików możesz obserwować na żywo na kanale YouTube.  

Bociany z Przygodzic zostały rodzicami. Pierwszy pisklak już się wykluł Bociany z Przygodzic zostały rodzicami. Pierwszy pisklak już się wykluł

Bielik w Polsce. Największy ptasi drapieżnik 

Bielik jest największym drapieżnym ptakiem w Polsce. Rozpiętość ich skrzydeł może wynosić nawet do 2,5 metra. Bieliki żyją w parach. Ich ogony zmienią kolor około piątego - szóstego roku życia, wówczas staje się całkowicie biały. "Bieliki na wierzchołkach drzew budują ogromne gniazda, których ciężar może dochodzić nawet do jednej tony. Gniazda te są pod ścisłą ochroną" - informują Lasy Państwowe. I podkreślają, że "dzięki tej ochronie liczebność bielików w kraju przekracza w tej chwili 500 par i ciągle rośnie".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: