Kiedy wakacje? Odliczanie do zakończenia roku szkolnego 2021/2022

Lato, wymarzona pora roku nie tylko ze względu na warunki pogodowe ale przede wszystkim na wyczekiwany urlop i możliwość odpoczynku. Kiedy zaczynają się wakacje? Przypominamy.
Zobacz wideo Prognoza długoterminowa IMGW. Jaka pogoda w wakacje?

W 2022 roku pierwszy dzień lata przypada na 21 czerwca. Jest to data astronomicznego rozpoczęcia tej pory roku i uzależniona jest zawsze od przesilenia letniego, czyli momentu kiedy występuje najdłuższy dzień, a zarazem najkrótsza noc w roku. Jako kalendarzowe rozpoczęcie okresu letniego uznawana jest zawsze data 22 czerwca.

Kiedy wakacje? Kiedy kończy się rok szkolny 2021/2022?

No tak, lato latem ale uczniowie czekają na zakończenie roku szkolnego, bo w końcu to ten moment jest dla nich początkiem upragnionego odpoczynku. Ze stron Ministerstwa Edukacji dowiadujemy się, że ferie letnie rozpoczynają się 25 czerwca i kończą 31 sierpnia 2022 roku. Zatem dobra informacja dla wszystkich odliczających do wakacji jest taka, że pozostało zaledwie cztery tygodnie do zakończenia roku szkolnego. W lepszej sytuacji są tegoroczni maturzyści, którzy już cieszą się czasem wolnym od zajęć dydaktycznych.

Koniec roku akademickiego, czyli wakacje dla studentów

Inaczej niż w przypadku szkolnictwa podstawowego czy średniego wygląda sytuacja w nauczaniu wyższym. Na części uczelni w Polsce zajęcia dydaktyczne potrwają do połowy czerwca, a na drugą część tego miesiąca przypadać będzie okres letniej sesji egzaminacyjnej. Choć każda uczelnia kieruje się własnymi zasadami co do ostatecznego terminu zakończenia roku akademickiego i terminów przeprowadzenia sesji egzaminacyjnej, to już od pierwszej połowy lipca studenci będą mogli cieszyć się wakacyjnym odpoczynkiem. Warto przypomnieć, że jeśli sesję zaliczyli w terminach podstawowych, czyli nie będzie konieczności podchodzenia do egzaminów poprawkowych przypadających na wrzesień,  ich wakacje przedłużą się aż do pierwszego października.

Więcej informacji o wakacjach znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: