Dzień Matki 2022. Kiedy obchodzimy to święto? Skąd się wzięło?

Dzień Matki 2022 zbliża się wielkimi krokami. W tym roku święto wszystkich mam przypada pod koniec tygodnia. I choć w Polsce obchodzimy ten dzień 26 maja, to w różnych częściach świata data jego obchodów wypada w inne dni.

Dzień Matki to wyjątkowe święto, które każdego roku jest w naszym kraju hucznie obchodzone. Wdzięczność za wychowanie wyrażają już najmłodsi, którzy w przedszkolach i szkołach organizują uroczystości i przygotowują dla ukochanych mam prezenty. Jaka jest geneza tego święta i w jaki dzień tygodnia będziemy je obchodzić w tym roku?

Dzień Matki 2022. Kiedy wypada w tym roku?

Dzień Matki to święto, które w Polsce obchodzone jest od 1914 roku. W tak ważnym dniu dzieci okazują mamom wdzięczność za trud macierzyństwa i składają życzenia. Dzień Matki w Polsce każdego roku obchodzony jest 26 maja. W 2022 roku ten dzień obchodzić będziemy w czwartek. Jednak nie na całym świecie obowiązuje ta data.

Zobacz wideo Dzień Matki. Najukochańsza osoba na świecie oczami dziecka

W Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Grecji, Holandii, Finlandii czy we Włoszech mamy obchodzą swoje święto w drugą niedzielę maja. Z kolei w innych krajach, takich jak Białoruś, Bośnia, Rosja, czy Bułgaria, Dzień Matki, jest tego samego dnia, co Dzień Kobiet.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej Rosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Dzień Matki 2022. Skąd się wzięło to święto?

Dzień Matki na początku świętowano w starożytnej Grecji i Rzymie. Celem odchodów było oddanie hołdu bogini matce, która zgodnie z wierzeniami starożytnych Greków i Rzymian, miała wpływ na płodność i urodzaj. Jednak kiedy kraje te przyjęły chrześcijaństwo, zabroniono pogańskich zwyczajów i tradycja ta zniknęła na długi czas.

Dzień Matki 2022 (zdjęcie ilustracyjne) Dzień Matki. Co kupić mamie z okazji jej święta? [LISTA]

Do obchodów Dnia Matki powrócono w Anglii. W siedemnastym wieku kultywowano tzw. Niedziele u matki. Były to mini uroczystości, które miały na celu zacieśnianie więzów rodzinnych. W katedrach odprawiano nabożeństwa, a mamy  otrzymywały od swoich dzieci drobne podarki za sprawowanie pieczy nad domowym ogniskiem.

Więcej o: