Narodowy Dzień Powstań Śląskim ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921. Inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie podjął prezydent Andrzej Duda. - Trzy Powstania Śląskie stanowią końcowy etap w procesie jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym, mają wpływ na kształtowanie się zachodniej granicy odrodzonego państwa. Dla zniszczonej wojną odradzającej się Rzeczpospolitej rejon ten miał ogromne znaczenie. Był to bogaty, nowoczesny okręg przemysłowy o dużym potencjale gospodarczym i ekonomicznym, z tradycją ciężkiej pracy, a także jak się okazało wielkim poczuciu polskości i patriotyzmu - mówił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.
Narodowy Dzień Powstań Śląskich będzie obchodzony 20 czerwca. - Wskazany dzień nawiązuje do powszechnej w świadomości Ślązaków daty wkroczenia do Katowic w 1922 r. Wojska Polskiego na czele z gen. Stanisławem Szeptyckim i uroczystym powitaniu wkraczających oddziałów m.in. przez Wojciecha Korfantego - wyjaśniał w Sejmie Kolarski.
20 czerwca nie będzie jednak dniem wolnym od pracy. "Nie ma przesłanek" - przekazała Kancelaria Prezydenta w odpowiedzi na pytania portalu tvn24.pl. I dodała, że kwestia dni wolnych jest uregulowana w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.