Niechciany gość w ogrodzie. Jak pozbyć się kreta? Skuteczne sposoby

Kret to jeden z niechcianych gości w niektórych ogrodach. Wiele osób chce się go pozbyć, ale walka z nim często okazuje się żmudna i nieskuteczna. Przedstawiamy więc najlepsze domowe sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu.

Działalność kretów w ogrodzie sprawia, że wiele osób pragnących mieć piękny trawnik czy dorodne plony, załamuje ręce. Dzięki silnym łapom, z zakrzywionymi do tyłu pazurami, potrafi w ciągu jednej nocy wykopać 20 metrów tuneli i uformować aż 30 kopców, dzięki czemu jest ogromnym utrapieniem ogrodników. Są jednak skuteczne sposoby na to, by pozbyć się kreta ze swojego ogrodu. Jakie?

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?  Najskuteczniejsze domowe sposoby

Bardzo skuteczne w walce z kretami w ogrodzie są naturalne odstraszacze o intensywnym zapachu. Mowa tu m.in. o czarnym bzie, aksamitkach, czosnku, komosie i bazylii. Krety nie znoszą zapachu tych roślin, więc z pewnością nie pojawią się w twoim ogrodzie, jeśli choć jedna z nich będzie się tam znajdować.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Świetnie sprawdzić się mogą również ludzkie bądź zwierzęce włosy. Uformowane w kulkę i wrzucone do kreciej nory mogą zdziałać cuda i odstraszyć kreta zapachem.

Skuteczny w walce z kretami jest również ocet, resztki ryb - głównie śledzia, a także spleśniałe skórki cytryny. To kolejne zapachy, których nie znoszą te zwierzęta. 

Kret w ogrodzie - jak się go pozbyć? Grunt to dobry drenaż ziemi

Krety lubią kopać w miękkiej, wilgotnej ziemi. Aby się ich pozbyć, trzeba sprawić, by środowisko to było dla nich jak najmniej przydatne. Warto więc zadbać o dobry drenaż ziemi. Jak to zrobić?

Regularne walcowanie trawnika wpłynie na zagęszczenie gleby i zmniejszy prawdopodobieństwo zatrzymywania wilgoci.

Regularne zbieranie z trawnika stosy liści i pozostałości po innych roślinach sprawi, że gleba pod wilgotnymi liśćmi nie będzie mokra.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Ważne jest regularne przycinanie drzew i krzewów. Pozwoli to na doświetlenie trawnika i przyspieszy wysuszenie podwórka po deszczu.

Regularnie przycinaj drzewa i krzewy, aby doświetlić trawnik. Pomoże to szybciej wysuszyć podwórko po każdym deszczu.

Warto też sprawdzić, czy w ogrodzie nie ma miejsc, w których mogłyby tworzyć się kałuże.

Więcej o: