Jakie są najlepsze domowe sposoby na odstraszenie kleszczy? Jak chronić się przed ich ukąszeniem? Podpowiadamy.
Kleszcze najczęściej spotyka się w lasach, jednak coraz częściej pojawiają się też w miejskich parkach czy przydomowych ogródkach. Na rynku jest wiele różnych specyfików, które mają odstraszać kleszcze. Istnieją jednak tańsze, domowy sposoby, dzięki którym skutecznie możemy je odstraszyć.
Wybierając się na wycieczkę do lasu, powinniśmy przede wszystkim odpowiednio się ubrać. Warto założyć długie spodnie i bluzę z długim rękawem, dłuższe skarpety, wyższe, zakrywające stopy buty i czapkę - latem np. z daszkiem. Ubrania te powinny być w ciemnych kolorach. Po powrocie ze spaceru powinniśmy wziąć prysznic dokładnie obejrzeć ciało, a ubrania najlepiej od razu uprać.
W odstraszaniu kleszczy warto wykorzystać olejki eteryczne. Należy wymieszać je z wodą i posmarować ciało bądź rozprowadzić za pomocą mgiełki. Kleszcze szczególnie nie lubią olejków: z drzewa herbacianego, goździkowego, z mięty pieprzowej, tymiankowego, szałwiowego, z trawy cytrynowej, paczulowego, bazyliowego, eukaliptusowego, geranium oraz rozmarynowego. Można również wykorzystać napar z ziół - m.in. lawendy, szałwii, tymianku czy melisy.
Aby odstraszyć kleszcze, warto jeść dużo czosnku. Duże ilości wpłyną na zapach potu - stanie się on dla kleszczy nie do wytrzymania.
Do walki z kleszczami można użyć maści rozgrzewających. W ich składzie znajduje się zazwyczaj kamfora, balsam peruwiański i olejki - rozmarynowy czy eukaliptusowy. Przypominamy, że wyżej opisane sposoby stosuje się, zanim jeszcze wybierzemy się na spacer do lasu czy na łąkę i mają one na celu odstraszenie kleszczy przed ewentualnym kontaktem. Jeśli kleszcz już nas ugryzł, absolutnie nie smarujmy go żadnymi olejkami. Informacje o tym, jak usunąć kleszcza, znajdziesz w materiale poniżej:
Dzięki specjalnej mapie kleszczy, którą przygotowali administratorzy strony ciemnastronawiosny.pl można na bieżąco sprawdzać, gdzie najliczniej występują kleszcze. Możemy również samodzielnie podzielić się informacjami z innymi, w jakich miejscach w Polsce możemy się ich spodziewać.
Administratorzy strony informują, że "mapa przedstawia kleszcze znalezione na zwierzętach lub osobach i aktualizowana jest w czasie rzeczywistym". Okazuje się, że obecnie z prawdziwą plagą kleszczy mamy do czynienia w południowej Polsce, a nieco mniej jest ich na północy kraju.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.