Jednym z projektów Polskiego Ładu jest właśnie Mieszkanie bez wkładu własnego. Dzięki niemu Polacy, którzy mają zdolność kredytową, ale nie mają niezbędnych funduszy na pokrycie wkładu własnego, mają mieć możliwość zakupu mieszkania. Jakie zasady przewiduje program?
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Projekt jest skierowany do osób, które są w stanie spłacić kredyt hipoteczny, jednak nie posiadają środków wymaganych do wkładu własnego na zakup mieszkania. Osoby zgłaszające się do projektu muszą mieć możliwość uzyskania kredytu w wysokości 100 proc. wartości danego lokum - czytamy na stronie Polskiego Ładu . Jeśli podczas spłaty kredytu dojdzie do powiększenia rodziny, wówczas takie osoby mogą liczyć na spłatę części kredytu - 20 tys. złotych w przypadku drugiego dziecka oraz 60 tys. w przypadku trzeciego i kolejnych. Z projektu mogą również korzystać pary oraz single. Jeśli osoby, które są w nieformalnym związku i mają dziecko, kredyt w ramach projektu mogą wziąć wspólnie. Pary nieformalne, które nie mają dziecka, mogą starać się o kredyt osobno.
Okazuje się, że gwarancja BGK w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego, zastępuje wymóg wkładu własnego. Gwarancja wynosi nie mniej niż 10 proc. oraz nie przekracza 20 proc. Gwarantowana kwota nie może być jednak wyższa niż 100 tys. złotych. Będzie udzielana na kredyt mieszkaniowy na czas minimum 15 lat. Już 27 maja, wraz ze startem projektu zostaną podane banki, które wezmą w niej udział. Kredyt ten nie będzie jednak udzielany osobom, które mają już kredyt mieszkaniowy.
Uczestnik projektu nie może mieć prawa własności domu jednorodzinnego lub mieszkania. Wyjątkiem są osoby, które mają co najmniej dwoje dzieci. W takim przypadku mogą mieć mieszkanie nie większe niż 50 m2.Jeśli dzieci jest troje mieszkanie nie może być większe niż 75 m2, W przypadku czwórki dzieci, mieszkanie nie może przekroczyć 90 m2. Limity nie obowiązują rodzin z piątką lub większą liczbą dzieci.