Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich - informuje Kancelaria Prezydenta. Celem projektu jest ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym, który upamiętni zryw narodowy w latach 1919-1921, w tym czasie zorganizowano na Śląsku trzy powstania.
- Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę - przekazał 6 maja Andrzej Duda. Prezydent dodał, że to był "ważny moment w historii Rzeczypospolitej".
Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl
- Ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent wyraził nadzieję, że polski parlament ustanowi 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. W projekcie ustawy nie pojawiła się informacje, że święto będzie dniem wolnym od pracy.
Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 r. w 2022 roku jest 13 dni wolnych od pracy, to święta państwowe i kościelne.
W Polsce dniami ustawowo wolnymi od pracy są: