Chomiki w pudełkach na kanapki, papugi w butelkach. Przed wojną uciekają też zwierzęta i nadal potrzebują pomocy

Stacja ZOO to inicjatywa, która powstała z miłości do zwierząt. Punkt na Dworcu Centralnym w Warszawie działa od 8:30 do północy, 7 dni w tygodniu. Pomoc znajdą w nim psy, koty, jaszczurki, papugi oraz inne zwierzęta, które wraz z właścicielami uciekają przed wojną w Ukrainie. To idealny przykład na to, jak z pozoru drobny gest może odmienić los zwierzęcych uchodźców.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie tylko ludzie potrzebują pomocy! W tym roku policjanci i strażnicy miejscy ratowali również zwierzęta

Koty w kartonach i koszykach, pieski w plecakach, chomiki schowane do wiaderka po zupie, gekon w lunchboxie. Z takimi widokami zetknęli się wolontariusze Stacji ZOO, która od 13 marca funkcjonuje na Dworcu Centralnym w Warszawie. Każda z osób, które dołączyły do tej inicjatywy, na co dzień pracuje, studiuje lub pochłonięta jest innymi zajęciami. W tym przypadku zwyciężyła jednak miłość do zwierząt, która ich połączyła. Wolontariusze starają się przekazać jej jak najwięcej szczególnie tym zwierzakom, które wraz ze swoimi właścicielami uciekły przed wojną w Ukrainie

Nowy punkt na warszawskim dworcu, czyli Stacja ZOO. Co to takiego? 

Stacja ZOO to prywatna inicjatywa założona przez grupę wolontariuszy, którzy zdecydowali się pomagać zwierzętom w tranzycie, czyli takim, które wraz z opiekunami uciekają przed wojną w Ukrainie i w związku z tym przejeżdżają przez Dworzec Centralny w Warszawie. Punkt funkcjonuje przez 7 dni w tygodniu w godzinach 8:30 - 24:00

Czym zajmują się wolontariusze Stacji ZOO? Przede wszystkim wypatrują zwierzaki w hali i na peronach, a następnie proponują dla nich karmę, wodę oraz wyposażają je w bezpieczne akcesoria tj. specjalne transportery, bezpieczne szelki, smycze czy kagańce. Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki niosą pomoc dla braci mniejszych. Wolontariusze również: 

  • dają możliwość rozłożenia kojca, skorzystania z kuwety dla kotów, wyprowadzenia psa, 
  • udzielają informacji dotyczących wymaganych dokumentów, paszportów, chipowania, możliwości pomocy weterynaryjnej na terenie Warszawy,
  • pomagają ustalić jak przygotować się na podróż pociągiem, samolotem oraz co jest ważne w przypadku pozostania w Polsce, 
  • wymieniają zużyte podkłady, pomagają obmyć zabrudzone pupki i ogonki, zamiatają rozsypany żwirek, sortują dary, 
  • w razie konieczności starają się znaleźć tymczasowy dom dla zwierzaka. 

Stacja ZOO od niedawna funkcjonuje także na Instagramie. Wolontariusze dzielą się historiami swoich "podopiecznych"

Kulisy pracy Stacji ZOO można zobaczyć na Instagramie. Wolontariusze prowadzą aktywnie profil w mediach społecznościowych, na którym udostępniają często historie napotkanych zwierzaków. Niektóre z nich są nie tylko zadziwiające, ale i wzruszające. 

Mowa tutaj, chociażby o papugach przywiezionych do Polski w baniaku po wodzie. Właścicielka sięgnęła po ten prowizoryczny transporter, nie chcąc zostawiać swoich ptasich przyjaciół w kraju pogrążonym wojną. 

 

Podobny los spotkało małe... kaczątko, które drogę do Polski przemierzyło aż z Zaporoża. 

 

Dużo kociaków trafia natomiast na dworzec w koszach piknikowych. Choć na dłuższą metę nie są one dla kotów wygodnym i bezpiecznym schronieniem, to zdesperowani właściciele sięgają po każdą alternatywę, aby zabrać ze sobą ukochanego zwierzaka. Zadaniem Stacji ZOO jest ułatwienie zarówno zwierzakom, jak i ich właścicielom dalszej, wspólnej podróży

 

Każdy może wspomóc Stację ZOO. Jest na to kilka sposobów 

Działalność Stacji ZOO nie jest finansowana ani wspierana przez rząd czy inne organizacje publiczne. Wszystkie dary pochodzą od ludzi, którym podobnie jak wolontariuszom, los zwierzęcych uchodźców nie jest obojętny.  W zeszłym tygodniu Stacja ZOO złożyła wniosek o dotacje, co być może pomoże zabezpieczyć bieżące potrzeby finansowe, ale nadal bardzo potrzebni są wolontariusze.

Wspomóc stację można na trzy sposoby.

  1. Wolontariat — zgłosić się do niego mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Znajomość ukraińskiego czy rosyjskiego nie jest wymagana, ale z pewnością będzie ułatwieniem. Stacja ZOO funkcjonuje na trzy zmiany. Wolontariusze powinni mieć ze sobą jedynie naładowany telefon lub powerbanka. Osoby chętnie mogą napisać wiadomość prywatną na instagramowym profilu Stacji. 
  2. Zbiórka pieniężna — Stacja ZOO uruchomiła zbiórkę, z której pieniądze zostaną przeznaczone na zakup niezbędnych akcesoriów dla zwierząt tj. transporterki, karma czy leki. 
  3. Można przygotować paczkę z produktami — wolontariusze co jakiś czas udostępniają informację z najpilniejszymi potrzebami. Wśród najbardziej przydatnych elementów najczęściej znajdują się: transportery, mokra karma dla psów i kotów w małych opakowaniach, kagańce oraz szelki. Paczki można dostarczać do Stacji osobiście. Osoby spoza Warszawy mogą wysłać dary paczkomatem, na adres wskazany przez wolontariuszy w wiadomości prywatnej. 
Więcej o: