Rosja może zaatakować północ Ukrainy. Gen. Skrzypczak: Dla nich Kijów jest symbolem

Generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych powiedział w rozmowie z dziennikiem "Fakt", że Rosjanie mogą próbować uderzyć na Kijów. - Dla nich Kijów jest symbolem. Oni by bardzo chcieli dojść do Dniepru, wyprzeć Ukrainę za Dniepr. I może właśnie dlatego odtwarzają zdolności bojowe trzech armii - stwierdził ekspert.

Choć w ostatnim czasie pojawią się informacje o licznych porażkami wojsk rosyjskich na wschodzie Ukrainy, to ekspert ostrzega, że Pierwsza Armia Pancerna, jest uzupełniana. - Problem jest taki, że Rosjanie na północ od Charkowa odtwarzają obwody. Tam wyprowadzili Pierwszą Armię Pancerną, którą uzupełniają sprzętem ściąganym zza Uralu i wojskiem, które biorą ze wszystkich jednostek z całej Rosji, które są niekoniecznie pancerne, ale biorą i szybko przeszkalają - przekazał "Faktowi" generał Skrzypczak.

Zobacz wideo Putin nie odpowie za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Ekspertka: Żaden sąd nie będzie mieć jaj

Gen. Waldemar Skrzypczak o Rosji: Dla nich Kijów jest symbolem

Generał Waldemar Skrzypczak, wyjaśnił, że siły rosyjskie gromadzą się na Białorusi. - Mam informacje też, że na Białoruś w ostatnich dniach przybyło kilkanaście transportów z bronią, amunicją i sprzętem ciężkim. Prawdopodobnie jest to druga armia, ściągana z Centralnego Okręgu Wojskowego - powiedział. Zdaniem gen. Skrzypczaka "była skrycie mobilizowana od mniej więcej 24 marca". Wojskowy uważa, że po porażkach na wschodzie, Rosjanie mogą znowu chcieć zaatakować północ Ukrainy i Kijów. Może na to wskazywać koncentracja trzech armii na północnym odcinku frontu.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl 

- Moim zdaniem, raczej by chcieli iść na Kijów. Dla nich Kijów jest symbolem. Oni by bardzo chcieli dojść do Dniepru, wyprzeć Ukrainę za Dniepr. I może właśnie dlatego odtwarzają zdolności bojowe trzech armii - przekazał gen. Skrzypczak.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie bezskutecznie atakują w rejonie Siewierodoniecka

Jak czytamy w raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, ostatniej doby Rosjanie w Donbasie bezskutecznie szturmowali pozycje ukraińskiej armii w kierunku Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Kurachowego. W rejonie Siewierodoniecka w okolicach wsi Syrotyne Rosjanie doznali strat i musieli się wycofać. Ostatniej doby w obwodach donieckim i ługańskim odparto 11 szturmów wroga. Zniszczono pięć czołgów, sześć systemów artyleryjskich i 12 transporterów opancerzonych.

W obwodzie charkowskim Rosjanie próbują bronić swoich pozycji i powstrzymywać ofensywę ukraińskiej armii. Na południowym odcinku frontu wzdłuż granic obwodu chersońskiego Rosjanie ostrzeliwali z artylerii pozycje ukraińskiej armii, oraz obiekty cywilne.

W nocy Rosjanie ostrzelali za pomocą rakiet poligon w Jaworowie w obwodzie Lwowskim w pobliżu granicy z Polską. Ukraińskie władze poinformowały o ewakuowaniu z zakładów Azowstal w Mariupolu ponad 260 ukraińskich żołnierzy, w tym ponad 50 rannych. Wojskowi mają być wymienieni na rosyjskich jeńców.

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: