Egzamin ósmoklasisty 2022. Ile dni potrwają egzaminy i kiedy poznamy ich wyniki?

Ósmoklasiści mają przed sobą najważniejszy egzamin w trakcie ich wieloletniej nauki. Uczniowie muszą zmierzyć się z testami z języka polskiego, matematyki oraz z języka obcego nowożytnego. Przedstawiamy harmonogram tegorocznych egzaminów.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony od 24 do 26 maja. Zgodnie z zapowiedzią Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, pierwszy odbędzie się egzamin z języka polskiego - 24 maja o godz. 9. Kolejnego dnia uczniowie wezmą udział w egzaminie z matematyki, a zwieńczeniem będzie sprawdzenie wiedzy z języka obcego nowożytnego.

Egzamin ósmoklasisty. Kiedy odbędą się dodatkowe terminy egzaminów?

Absolwenci, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie będą mogli wziąć udziału w egzaminie majowym, będą mogli przystąpić do niego w czerwcu. 13 czerwca odbędzie się egzamin z języka polskiego, 14 czerwca rozpocznie się egzamin z matematyki, a 15 czerwca egzamin z języka obcego nowożytnego.

Maturzyści (zdjęcie ilustracyjne)Dyrektor CKE: Tym, którzy widzieli arkusz, z przyjemnością unieważnię egzamin

Egzamin ósmoklasisty. Kiedy pojawią się wyniku egzaminu ósmoklasisty?

Wszystkie wyniki zostaną przekazane uczniom 1 lipca br. Bez względu na, to kiedy ósmoklasista przystąpi do egzaminu, otrzyma wyniki w lipcu. Jak zaznacza Centralna Komisja Egzaminacyjna, zadania, które pojawią się na tegorocznym egzaminie, będą sprawdzały umiejętności i wiedzę określone w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 roku. Oznacza to, że podczas egzaminu z języka polskiego "uczeń będzie mógł wybrać temat wypracowania spośród dwóch: rozprawki bądź opowiadania, a w wypracowaniu będzie mógł odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu".

W arkuszu egzaminacyjnym z matematyki "nie będzie zadań dotyczących dowodów geometrycznych, a wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii będą sprawdzane w ograniczonym zakresie". Natomiast podczas egzaminu z języka obcego nowożytnego "oczekiwanym poziomem biegłości językowej, w tym w zakresie środków językowych w wypowiedziach pisemnych, będzie poziom A2 (w skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego)".

Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?
Więcej o: