Choć wiele osób traktuje przesądy związane z piątkiem trzynastego z przymrużeniem oka, bądź ma do nich duży dystans, są i tacy, którzy tego dnia boją się, że stanie się coś złego. Skąd wzięło się przekonanie, że piątek trzynastego jest pechowy? Jakie historie wiążą się z tym dniem?
Pechowość piątku trzynastego ma najprawdopodobniej swoje źródło już w 1313 roku. To właśnie w piątek trzynastego król Francji Filip IV oskarżył templariuszy o herezję, sodomię i bałwochwalstwo i aresztował ich. Czekała ich tylko jedna kara - śmierć. Oskarżenia te nie miały żadnych podstaw. Prawdopodobnie król chciał po prostu pozbyć się wierzycieli, u których był poważnie zadłużony.
Przywódców zakonu skazano na spalenie na stosie. Kilka dni później tuż przed swoją egzekucją mistrz zakonu templariuszy Jacques de Molay miał przekląć króla Francji Filipa IV Pięknego i papieża Klemensa V. - Klemensie i ty, Filipie, wiarołomcy danego słowa, wzywam was obydwu na Sąd Boży. […] Ciebie, Klemensie, za 40 dni, ciebie, Filipie, w ciągu roku - miał powiedzieć de Molay pożerany przez ogień. Miał też rzucić klątwę na 13. pokolenie dynastii Kapetyngów (król Filip należał do 12. pokolenia).
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Co ciekawe, wydawać by się mogło, że klątwa zakonnika okazała się skuteczna, gdyż papież Klemens V zmarł już miesiąc po tych wydarzeniach z powodu dyzenterii, a król Filip IV stracił życie kilka miesięcy później w niewyjaśnionych okolicznościach (jedna z teorii głosi, że skonał w agonii po upadku z konia, inna głosi natomiast, że zarówno król, jak i papież mieli umrzeć w wyniku zatrucia z knotów świec, którymi oświetlali swoje pokole). Według pogłosek, de Molay przeklął również rycerza Wilhelma de Nogaret, jednak ten zmarł wcześniej niż sam mistrz zakonu Templariuszy.
Trzej synowie króli Filipa IV bezpotomnie zasiadali kolejno na tronie. Każdy z nich został otruty lub potajemnie zamordowany. Zgodnie z klątwą dynastia Kapetyngów skończyła się wraz ze śmiercią 13. pokolenia. Nienawiść do monarchii trwała jednak dalej. Pięć wieków później w 1793 roku, kiedy król Ludwik XVI został ścięty gilotyną, jeden z mężczyzn zgromadzonych w tłumie miał krzyknąć "Jakubie de Molay, zostałeś pomszczony".
W piątek trzynastego miało miejsce kilka wypadków. Najbardziej znane z nich to:
W piątek trzynastego doszło również do:
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.