Piątek 13. Co to oznacza? Dlatego ten dzień jest uznawany za pechowy?

13 maja to piątek trzynastego. Piątek, który wypada 13 dnia miesiąca, od wieków uznawany jest za pechowy. Co za tym stoi? Dlaczego piątek trzynastego jest pechowy? Okazuje się, że odpowiedź może mieć swoje źródło już w XIV wieku.

Choć wiele osób traktuje przesądy związane z piątkiem trzynastego z przymrużeniem oka, bądź ma do nich duży dystans, są i tacy, którzy tego dnia boją się, że stanie się coś złego. Skąd wzięło się przekonanie, że piątek trzynastego jest pechowy? Jakie historie wiążą się z tym dniem?

Zobacz wideo Zielona Góra. Złodzieje katalizatora złapani w środku nocy na gorącym uczynku

Piątek trzynastego. Gdzie ma źródło pechowość tego dnia?

Pechowość piątku trzynastego ma najprawdopodobniej swoje źródło już w 1313 roku. To właśnie w piątek trzynastego król Francji Filip IV oskarżył templariuszy o herezję, sodomię i bałwochwalstwo i aresztował ich. Czekała ich tylko jedna kara - śmierć. Oskarżenia te nie miały żadnych podstaw. Prawdopodobnie król chciał po prostu pozbyć się wierzycieli, u których był poważnie zadłużony. 

Przywódców zakonu skazano na spalenie na stosie. Kilka dni później tuż przed swoją egzekucją mistrz zakonu templariuszy Jacques de Molay miał przekląć króla Francji Filipa IV Pięknego i papieża Klemensa V. - Klemensie i ty, Filipie, wiarołomcy danego słowa, wzywam was obydwu na Sąd Boży. […] Ciebie, Klemensie, za 40 dni, ciebie, Filipie, w ciągu roku - miał powiedzieć de Molay pożerany przez ogień. Miał też rzucić klątwę na 13. pokolenie dynastii Kapetyngów (król Filip należał do 12. pokolenia). 

Nocna wichura Dudley uszkodziła ponad 50 dachów. 17.02.2022, Dobrzyca, WielkopolskaDobrzyca. Trąba powietrzna w 5 min. zniszczyła 50 domów i położyła las [ZDJĘCIA]

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Co ciekawe, wydawać by się mogło, że klątwa zakonnika okazała się skuteczna, gdyż papież Klemens V zmarł już miesiąc po tych wydarzeniach z powodu dyzenterii, a król Filip IV stracił życie kilka miesięcy później w niewyjaśnionych okolicznościach (jedna z teorii głosi, że skonał w agonii po upadku z konia, inna głosi natomiast, że zarówno król, jak i papież mieli umrzeć w wyniku zatrucia z knotów świec, którymi oświetlali swoje pokole). Według pogłosek, de Molay przeklął również rycerza Wilhelma de Nogaret, jednak ten zmarł wcześniej niż sam mistrz zakonu Templariuszy.

Trzej synowie króli Filipa IV bezpotomnie zasiadali kolejno na tronie. Każdy z nich został otruty lub potajemnie zamordowany. Zgodnie z klątwą dynastia Kapetyngów skończyła się wraz ze śmiercią 13. pokolenia. Nienawiść do monarchii trwała jednak dalej. Pięć wieków później w 1793 roku, kiedy król Ludwik XVI został ścięty gilotyną, jeden z mężczyzn zgromadzonych w tłumie miał krzyknąć "Jakubie de Molay, zostałeś pomszczony". 

Wołodymyr Zełenski i Władimir PutinZełenski: Strategiczna porażka Rosji jest oczywista dla świata

Pechowy piątek trzynastego. Jakie wypadki miały miejsce tego dnia?

W piątek trzynastego miało miejsce kilka wypadków. Najbardziej znane z nich to:

  • Katastrofa statku wycieczkowego Costa Concordia, w której zginęły 32 osoby;
  • Zbombardowanie Pałacu Buckingham 13 września 1940 r. podczas II wojny światowej;
  • Rozbicie się o lodowiec w Andach samolotu urugwajskich sił powietrznych w 1972 roku;
  • Uderzenie potężnego cyklonu tropikalnego 13 listopada 1970 roku w wybrzeża Bangladeszu. Zginęło 500 tys. ludzi.

W piątek trzynastego doszło również do:

  • Dużego krachu na giełdzie - w piątek 13 października 1989 roku;
  • Krachu technologicznego -  w piątek 13 stycznia 1989 roku wirus "Jeruzalem" usunął bezpowrotnie dane z komputerów w Wielkiej Brytanii;
  • Tragicznej śmierci słynnego rapera Tupaca.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: