Kleszcze pojawiają się w parkach i lasach. Najwięcej na południu kraju [MAPA KLESZCZY]

Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia i możemy w pełni się nią cieszyć. Niestety, rozpoczął się także czas, gdy kleszcze w Polsce są bardzo aktywne. Przybywa ich z dnia na dzień, a spacery kończą się często niechcianymi gośćmi na naszych ubraniach i ciele. Możemy jednak sprawdzić, gdzie się ich spodziewać, dzięki interaktywnej mapie.

Dzięki interaktywnej mapie, która jest dostępna w Internecie i którą aktualizują sami użytkownicy, łatwo można sprawdzić, w jakich rejonach Polski kleszcze są najaktywniejsze. Użytkownicy zaznaczają, ile kleszczy znaleźli na swoich zwierzętach lub na sobie. W ten sposób mapa występowania kleszczy z dnia na dzień się zapełnia. Gdzie jest ich najwięcej?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Kleszcze. W jakich miejscach na naszym ciele mogą się pojawić?

Podczas wiosennych spacerów łatwo jest przynieść ze sobą do domu kleszcza. Pamiętajmy, aby po powrocie do domu, dokładnie sprawdzić, czy nie mamy na ciele tych groźnych pajęczaków. Możemy je spotkać w lesie, parku, ogrodzie lub na polanie. Właściwie mogą się pojawić w każdym miejscu, gdzie jest odrobina trawy lub liści - pamiętajmy, że wbrew powszechnym opiniom, pajęczaki te nie spadają na nas z drzew, tylko przechodzą na nas podczas bezpośredniego kontaktu z liśćmi, trawą, drzewem. Najczęściej kleszcze znajdują schronienie na naszej głowie, szyi, pod pachami lub w pachwinach.

Kleszcze (zdjęcie ilustracyjne)Nimfy kleszczy też groźne. Są wielkości ziarnka maku, atakują w trawach

Mapa kleszczy. Gdzie jest ich najwięcej?

Administratorzy strony ciemnastronawiosny.pl udostępnili interaktywną mapę, która na bieżąco jest uzupełniana przez internautów miejscami, w których występują kleszcze. Dzięki niej możemy sprawdzić, gdzie występuje największe natężenie pajęczaków w Polsce. Właściciele strony informują, że "mapa przedstawia kleszcze znalezione na zwierzętach lub osobach. Aktualizowana jest w czasie rzeczywistym".

Z mapy wynika, że internauci najczęściej trafiają na kleszcze na południu kraju. Na północy natomiast pajęczaków jest mniej.

Więcej o: