Nowe święto państwowe 20 czerwca. Będzie to dzień wolny od pracy?

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy, dotyczący ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Ma on być upamiętnieniem narodowego zrywu oraz złożenia hołdu uczestnikom. Czy ten dzień będzie wolny od pracy?

Ustawa, której projekt trafił do Sejmu, przewiduje, że 20 czerwca w Polsce będziemy obchodzić święto państwowe, czyli Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Będzie to upamiętnienie zrywu narodowego - trzech powstań z lat 1919–1921 i złożenie hołdu jego bohaterskim uczestnikom. Prezydent podpisał 6 maja br., projekt podczas spotkania z przedstawicielami instytucji i pozostałych podmiotów wnioskujących o ustanowienie święta.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Andrzej Duda odwiedził Kijów. "To oblicze wojny, z którym nigdy nie wolno nam się pogodzić"

Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma być zwieńczeniem obchodów odzyskania Śląska

Prezydent Andrzej Duda wystąpił z inicjatywą ustawodawczą i tym samym poparł zgłoszony przez Sejmik Województwa Śląskiego oraz inne organizacje apel, dotyczący pamięci o walczących o niepodległość. Będzie to sposób oddania hołdu bohaterom, dzięki którym część Górnego Śląska powróciła do odrodzonej Rzeczypospolitej.

– To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej - przekazał podczas spotkania, poprzedzającego podpisanie projektu ustawy Andrzej Duda.

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki obiecywali wyborcom 4 tys. zł brutto pensji minimalnej pod koniec 2023 r.PiS chce zmienić ordynację wyborczą. Nowa osłabiłaby opozycję

Andrzej Duda podpisał już projekt i skierował go do Sejmu. W mediach społecznościowych pojawił się również jego wpis w którym przekonuje, że "Ustanowienie dorocznego Narodowego Dnia Powstań Śląskich ma być zwieńczeniem obchodów powrotu Śląska do Rzeczypospolitej Polskiej, jak również elementem wpisującym się w finalizację obchodów stulecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej". 

Dzień Powstań Śląskich. Czy tego dnia będzie wolne od pracy?

Prezydent Andrzej Duda w 2021 roku wystąpił z inicjatywą ustanowienia 27 grudnia jako Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Następnie ten dzień stał się świętem państwowym, jednak nie jest to dzień wolny od pracy. Prawdopodobnie Dzień Powstań Śląskich również nie będzie dniem wolnym. W 2021 roku prezydent mówił, że trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy.

Prezydent Andrzej Duda (zdjęcie ilustracyjne)Andrzej Duda: Rosja pokazała swoją prawdziwą twarz

Więcej o: