Białoruś. Wzmocniono ochronę granic z Polską, Litwą i Ukrainą. "Reagujemy na zagrożenie"

Białoruś zwiększyła ilość wojsk przy granicy z Polską, Ukrainą i Litwą - przekazał szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi generał Wiktar Hulewicz. Tego typu działania są przeprowadzane w celu przygotowania wojsk do "nieoczekiwanego" natarcia na wypadek wojny - przekazuje Aleksander Łukaszenka.

Wiktar Hulewicz poinformował we wtorek 10 maja, po rozmowie z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, że zwiększono obecność jednostek wojskowych wraz z siłami obrony przeciwlotniczej i rakietowej na zachodzie wzdłuż granicy z Polską, na północnym zachodzie przy granicy z Litwą oraz na południu w kierunku granicy z Ukrainą - informuje "Ukraińska Prawda".
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wojsko białoruskie zaangażuje się czynnie w wojnę w Ukrainie? Łatuszka odpowiada

Białoruś. Wzmocniono pozycję wojsk na granicy

Wiktar Hulewicz przekazał, że w związku ze zwiększeniem sił USA oraz jej sojuszników przy granicy z Białorusią oraz z powodu utworzonego "zgrupowania na południu" przez Ukrainę, Białoruś jest zmuszona zwiększyć wojsko przy granicy z Litwą, Polską i Ukrainą - przekazał szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi generał Wiktar Hulewicz.

Oświadczył także, że w związku z drugim etapem sprawdzania sił szybkiego reagowania w kierunku zachodnim i północno-zachodnim zostały skierowane batalionowe grupy taktyczne. Aby je wzmocnić znajdą się tam również pododdziały obrony przeciwlotniczej, wojsk rakietowych i artylerii. Te działania zostały podjęte w celu zapewnienia bezpieczeństwa Białorusi - informuje "Ukraińska Prawda". Podjęte przez Białoruś działania są reakcją na trwające od początku maja manewry NATO oraz ćwiczenia wojskowe w Polsce.

Alaksandr Łukaszenka. Zdjęcie ilustracyjneŁukaszenka zapytany o scenariusz ataku Polski na Białoruś. "Niech spróbują"

Białoruś. Łukaszenka: Pokonaliśmy tu wrogów znacznie silniejszych niż Polska

Podano również informację o rozpoczęciu formowania sił Obrony Terytorialnej w Kobryniu (obwód brzeski) i Lidzie (obwód grodzieński) na zachodzie kraju - przekazało białoruskie ministerstwo. Utworzone tam oddziały będą skierowane do "ochrony ważnych obiektów" - przekazuje "Ukraińska Prawda".

Łukaszenka został zapytany podczas obchodów Dnia Zwycięstwa w Białorusi, co zrobi, jeśli Polska zaatakuje Białoruś. Odpowiedział: „Niech spróbują. Pokonaliśmy tu wrogów znacznie silniejszych niż Polska. Więc jeśli chcą spróbować, niech to zrobią". Jak przekazuje "Ukraińska Prawda" - Sztab Generalny dostrzega zagrożenie dla floty państw członkowskich NATO na Morzu Bałtyckim oraz zgrupowania wojsk w Polsce i krajach bałtyckich.

Sofia Sapiega, partnerka Romana Protasiewicza, skazanaPartnerka Romana Protasiewicza skazana. "Sześć lat za zakochanie się"

Więcej o: