Dzień Ojca przypomina charakterem Dzień Matki. Święto jest doskonałą okazją, by przypomnieć tacie, dlaczego jest dla nas ważny. Tego dnia dzieci obdarowują ojców laurkami i drobnymi upominkami. Podobnie jak w Dniu Matki, w szkołach i przedszkolach odbywają się z tej okazji akademie i przedstawienia (bywa, że święta obojga rodziców obchodzi się w nich wspólnie).
Dzień Ojca wywodzi się z USA. Po raz pierwszy obchodzono go 19 czerwca 1910 r. w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Święto zainicjowała Sonory Smart Dodd, która chciała oddać hołd swojemu tacie. Wiliam Smart był weteranem wojny secesyjnej.
Gdy Sonory zauważyła, jak świetnie przyjął się ustanowiony trzy lata wcześniej Dzień Matki, wpadła na pomysł, by podobne święto mogli obchodzić także ojcowie. Podczas mszy w intencji mamy, zdała sobie sprawę, że po jej śmierci ojciec samotnie zmagał się z wychowaniem sześciorga dzieci. Kobieta zwróciła się więc do lokalnych władz o ustanowienie święta na cześć wszystkich ojców, którzy poświęcali się swoim rodzinom.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Początkowo święto ojców było obchodzone tylko lokalnie i chociaż podejmowano starania o rozszerzenie go na cały kraj, to przez długie lata nie przynosiły one skutku. Dopiero w 1972 r. prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca w całych Stanach Zjednoczonych.
Dzień Ojca znany jest nie tylko w USA, ale też m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji czy Turcji. Polscy ojcowie świętowali swój dzień po raz pierwszy w 1965 r. Dzień Ojca w Polsce obchodzony jest zawsze 23 czerwca. W tym roku przypada w czwartek.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>