Dzień Ojca 2022. Kiedy przypada święto każdego taty? Jaka jest jego historia?

Niedługo po Dniu Matki będziemy obchodzić Dzień Ojca. Przypominamy, kiedy przypada święto każdego taty oraz gdzie i kiedy zostało zapoczątkowane.

Dzień Ojca przypomina charakterem Dzień Matki. Święto jest doskonałą okazją, by przypomnieć tacie, dlaczego jest dla nas ważny. Tego dnia dzieci obdarowują ojców laurkami i drobnymi upominkami. Podobnie jak w Dniu Matki, w szkołach i przedszkolach odbywają się z tej okazji akademie i przedstawienia (bywa, że święta obojga rodziców obchodzi się w nich wspólnie).

Dzień Ojca. Skąd wzięło się to święto? Pierwszy raz obchodzono je ponad 100 lat temu

Dzień Ojca wywodzi się z USA. Po raz pierwszy obchodzono go 19 czerwca 1910 r. w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Święto zainicjowała Sonory Smart Dodd, która chciała oddać hołd swojemu tacie. Wiliam Smart był weteranem wojny secesyjnej.

Eurowizja (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy Eurowizja 2022? Gdzie oglądać konkurs? [HARMONOGRAM]

Gdy Sonory zauważyła, jak świetnie przyjął się ustanowiony trzy lata wcześniej Dzień Matki, wpadła na pomysł, by podobne święto mogli obchodzić także ojcowie. Podczas mszy w intencji mamy, zdała sobie sprawę, że po jej śmierci ojciec samotnie zmagał się z wychowaniem sześciorga dzieci. Kobieta zwróciła się więc do lokalnych władz o ustanowienie święta na cześć wszystkich ojców, którzy poświęcali się swoim rodzinom.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Maciej Stuhr i Agnieszka Grochowska jako małżeństwo. „Fucking Bornholm" jedną z premier tygodnia

Początkowo święto ojców było obchodzone tylko lokalnie i chociaż podejmowano starania o rozszerzenie go na cały kraj, to przez długie lata nie przynosiły one skutku. Dopiero w 1972 r. prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca w całych Stanach Zjednoczonych.

Komunikacja miejscka - zdjęcie ilustracyjneUlga za dojazd do pracy? Zwrot podatku tylko w wyjątkowych sytuacjach

Kiedy jest Dzień Ojca? Łatwo zapamiętać

Dzień Ojca znany jest nie tylko w USA, ale też m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji czy Turcji. Polscy ojcowie świętowali swój dzień po raz pierwszy w 1965 r. Dzień Ojca w Polsce obchodzony jest zawsze 23 czerwca. W tym roku przypada w czwartek.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: