Synoptycy IMGW alarmują. "Podczas burz może spaść grad wielkości przepiórczych jaj"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaalarmował, że w czwartek 5 maja aż w siedmiu województwach obowiązywać będą alerty przed burzami z gradem. Według Grzegorza Walijewskiego opad może osiągnąć wielkość przepiórczych jaj. Gdzie należy spodziewać się niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych? Odpowiadamy.

Jak zapowiadają synoptycy, czwartek nie będzie rozpieszczał mieszkańców kilku województw. Alerty, które opublikował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ostrzegają przed burzami z gradem, ale i silnym wiatrem.

Pogoda. Grad wielkości przepiórczych jaj w siedmiu województwach

- Niestety dziś będzie dużo niebezpiecznych zjawisk w postaci burz na dużym obszarze kraju - powiedział synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski cytowany przez TVN24 za PAP.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Dodał również, że występujące w czwartek 5 maja burze będą miały głównie charakter opadowy, ale silne porywy wiatru nie są wykluczone. - Podczas burz może spaść do 25 litrów wody na metr kwadratowy oraz grad do dwóch centymetrów, czyli wielkości przepiórczych jaj - dodał.

Nocna wichura Dudley uszkodziła ponad 50 dachów. 17.02.2022, Dobrzyca, WielkopolskaDobrzyca. Trąba powietrzna w 5 min. zniszczyła 50 domów i położyła las [ZDJĘCIA]

Synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski zwrócił również uwagę, że opady gradu w wielkości przepiórczych jaj nie są rekordowe. - Co prawda do rekordu jeszcze daleko, bo największa zanotowana gradzina w Polsce miała 14 centymetrów, to jednak jeszcze kiedyś dwucentymetrowe kule gradowe występowały bardzo rzadko w Polsce - mówił Walijewski. Zauważył, że od kilku lat obserwujemy niebezpieczne zjawiska pogodowe i jest to efektem zmiany klimatu. W Polsce coraz częściej będą występować upały trwające powyżej pięciu dni, burze, a nawet trąby powietrzne. 

Alerty IMGW. Burze z gradem w siedmiu województwach

W czwartek 5 maja synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem w następujących województwach:

  • dolnośląskim, z wyjątkiem powiatów na zachodzie regionu;
  • opolskim;
  • śląskim;
  • małopolskim, z wyjątkiem powiatów na krańcach wschodnich i północnych;
  • wielkopolskim, w powiatach na południowym wchodzie regionu;
  • łódzkim;
  • świętokrzyskim, w powiatach: koneckim, kieleckim, Kielce, włoszczowskim, jędrzejowskim, pińczowskim i kazimierskim.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Moneta kolekcjonerska Jan Stanisław LewińskiNowa moneta kolekcjonerska NBP wyśmiana przez internautów za Comic Sans

Na południu kraju alerty będą obowiązywać od godziny 13 do godziny 21 w czwartek. Z kolei województwach wielkopolskim, łódzkim i świętokrzyskim będą obowiązywać od godziny 15 do godziny 23 w czwartek.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: