Podczas wykonywanych testów skórnych, osoby borykające się z alergią mogą się dowiedzieć, co dokładnie ich uczula, aby następnie unikać danego alergenu. Pyłki roślin są najczęstszymi czynnikami, które powodują alergie. Stężenie pyłków poszczególnych roślin zmienia się w zależności od danego miesiąca. Kalendarze pyleń informują, które alergeny są najaktywniejsze w danym czasie. Okres pylenia roślin zaczyna się w połowie lutego i trwa do końca października.
Aktualnie odnotowuje się najsilniejszą aktywność pyłków traw, Cladosporium (grzyby pleśniowe, których zarodniki są przenoszone przez wiatr), dąb oraz Alternaria (grzyby, rozwijające się na owocach i warzywach, przechowywanych w domu). Mniejsze pylenie w maju wykazuje brzoza, szczaw, babka i pokrzywa. W okresie największego pylenia alergicy powinni przyjmować leki przeciwhistaminowe oraz ograniczać wyjścia z domu. Na spacery najlepiej udać się po obfitych opadach deszczu. Niskie stężenie pyłków występuje również wczesnym rankiem i wieczorem.
Dzięki informacjom zawartym w kalendarzu łatwo jest stwierdzić, który okres jest dla danej osoby najcięższy. Kiedy powinna ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu, zaplanować wakacje i kiedy jest najbardziej narażona na wzrost objawów alergii. Kalendarz pylenia jest wynikiem badań przeprowadzonych w Polsce w latach od 1989 do roku obecnego. Informacje są opracowywane na podstawie stężenia ziaren pyłku danej rośliny w objętości 1m3 powietrza na dobę. Taki kalendarz powinno się jednak traktować jako informację jakościową a nie ilościową, ponieważ stężenie pyłków może ulegać zmianie w poszczególnych latach. Pomaga on jedynie przewidzieć, co pyli na danym obszarze w danym miesiącu.