Alergia na pyłki. Jakie są objawy i w jaki sposób możemy jej zapobiegać?

Wielu alergików wraz z przyjściem wiosny zaczyna się mierzyć z objawami alergii na pyłki. Osoby zmagające się z alergią mają w tym czasie zatkany nos, czerwone, załzawione oczy czy katar. Jak możemy temu zaradzić? Jest kilka łatwych sposobów, które ułatwiają życie alergikom.

Alergie są oznaką tego, że organizm nie toleruje pewnych substancji (alergenów). W trakcie kontaktu z tym, czego nie tolerujemy, pojawia się reakcja układu odpornościowego. Do tej niepożądanej reakcji może dojść w każdym wieku. Jeśli do tej pory nie mieliśmy na nić alergii, nie oznacza to, że nigdy się nie pojawi. Wiosną i latem szczególnie doskwiera alergia na pyłki. Jak sobie z nią radzić?

Alergia na pyłki. Jakie są objawy?

Reakcja organizmu pojawia się najczęściej, gdy wyjdziemy na zewnątrz i mamy kontakt z pyłkami roślin. Po kilkunastu minutach może wystąpić katar, kichanie, suchy kaszel, zaczynają łzawić oczy, pojawia się duszność. Wiele osób skarży się też na swędzącą skórę, zmęczenie lub bóle głowy, puchnące palce. Nasilenie objawów jest zmienne - każdy alergik może zareagować inaczej. Osoby, które długi czas zmagają się z podobnymi objawami, ale nie mają stwierdzonej alergii, powinny skonsultować się z lekarzem alergologiem. Często okazuje się, że nieleczona alergia może przeobrazić się w astmę.

Alergia na pyłki. Jak zapobiegać objawom?

Sprawdzonym sposobem są leki dostępne bez recepty w aptece. Osoby, które długo zmagają się z chorobą, otrzymują także specjalistyczne leki, które przepisuje im alergolog - często są to leki nowszej generacji, na nie jednak potrzebna jest recepta wystawiona przez lekarza. Jeśli jednak nie mamy leków w pobliżu, możemy w prosty sposób ograniczyć obecność niepożądanych alergenów.

Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Alergicy powinni wietrzyć sypialnię w nocy lub wczesnym rankiem, gdy poziom pyłków jest niski. Nie powinni suszyć ubrań na zewnątrz lub wietrzyć pościeli. Powinno się też zrezygnować z przynoszenia roślin z pyłkiem do domu. Sprawdzają się także okulary przeciwsłoneczne, które ograniczają kontakt pyłków z okiem. Podczas jazdy samochodem nie otwierać okien, ograniczyć koszenie trawy oraz unikać kontaktu ze zwierzętami, które przenoszą pyłki w futrze. Sprawdza się także mycie włosów przed snem, zmiana ubrań po powrocie do domu. Miłośnicy sportu powinni przebywać na zewnątrz rano lub późnym wieczorem. Warto również śledzić kalendarz pylenia roślin. Alergia zaostrza się podczas kontaktu z dymem tytoniowym - alergicy nie powinni palić papierosów ani przebywać wśród osób, które palą.

Więcej o: