Matura 2022 - przesądy. Co przyniesie szczęście podczas matury? Zwyczaje maturalne

Matura 2022 zbliża się wielkimi krokami. Egzaminy maturalne rozpoczynają się już 4 maja. Uczniowie szukają zatem sposobów na pozbycie się stresu, odpoczynek lub na szybkie przypomnienie sobie najważniejszych wiadomości. Jakie są znane przesądy maturalne, które stosujemy przed maturą? Przedstawiamy kilka rzeczy, które mogą przynieść szczęście na maturze 2022.

Wraz ze zbliżającym się egzaminem maturalnym, wielu abiturientów szuka sposobów na zdanie czekających ich egzaminów. Według dawnych przesądów istnieją sposoby, które wpływają na lepsze zapamiętywanie, przyswojenie wiedzy czy redukcję stresu. Czy są w ogóle złote rady, aby zbliżający się egzamin maturalny nas nie zaskoczył?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Joga. 5 ćwiczeń, które pomogą walczyć ze stresem

Matura 2022. Co przyniesie szczęście na maturze?

Ostatnie dni przed tak ważnym wydarzeniem warto poświęcić na odpoczynek. To on przede wszystkim przyczynia się do lepszego zapamiętywania, sprawniejszego myślenia oraz dobrego samopoczucia. Sen wpływa na regenerację naszego organizmu. Wiele osób, chcąc uzyskać wymarzony wynik na egzaminie, wkłada pod poduszkę książkę lub notatki z określonego przedmiotu. Może to być lektura, której nie zdążyliśmy przeczytać lub zapiski, których dobrze nie przyswoiliśmy. Dzięki temu, podczas snu, informacje zawarte w książce, zeszycie, powinny w trakcie nocy "zachować się w naszej pamięci". Pamiętajmy jednak, że stos książek pod poduszką nie wpłynie znacząco na naszą wiedzę, a jedynie pogorszy jakość odpoczynku, który jest kluczowy.

Jeden z przesądów głosi, że w dniu matury należy wstać prawą nogą oraz przekroczyć nią próg sali egzaminacyjnej. Dzięki temu egzamin zakończy się pomyślnie. Warto mieć ze sobą coś, co przynosi nam szczęście, pamiętajmy jednak, że na salę egzaminacyjną nie wolno wnosić figurek, maskotek ani innych zbędnych przedmiotów. Szczęście może nam przynieść ulubiona bransoletka, czterolistna koniczyna w formie przypinki. W pomyślnym zdaniu egzaminów pomaga również intensywne myślenie o tym, co powinno pojawić się w arkuszu egzaminacyjnym. Jeśli chcemy, aby pojawił się "Potop" - myślmy o nim. Dziewczęta powinny założyć czerwoną podwiązkę, którą miały na studniówce - to przyniesie im szczęście.

Matura 2022. Czego unikać przed maturą?

Według wielu przesądów powinno się unikać obcinania włosów przed egzaminem. Ma to wpłynąć na naszą wiedzę. Poprzez obcięcie włosów, rzekomo pozbywamy się informacji, które zdobyliśmy. Warto unikać stresu, który negatywnie wpływa na nasz organizm, jeśli jest go zbyt wiele. Maturzyści powinni także dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz o aktywność fizyczną.

Matura 2022. Terminy egzaminów maturalnych

Podczas matury należy mieć ze sobą dowód osobisty, długopisy z czarnym atramentem - najlepiej dwa, gdyby jeden z nich przestał pisać. Warto mieć także wodę do picia oraz chusteczki.

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że w tym roku egzaminy maturalne z obowiązkowych przedmiotów odbędą się w następujących terminach:

  • 4 maja 2022 (środa) godz. 9.00 - egzamin maturalnych z języka polskiego,
  • 5 maja 2022 (czwartek) godz. 9.00 - egzamin maturalnych z matematyki,
  • 6 maja 2022 (piątek) godz. 9.00 - egzamin maturalnych z języka angielskiego.

Aby egzamin został zaliczony, należy uzyskać co najmniej 30 procent z każdego z egzaminów.

Więcej o: