Majówka 2022. Czy można palić grilla na balkonie bądź tarasie?

Majówka rozpocznie się już 30 kwietnia i potrwa dłużej niż w ubiegłym roku. Wielu Polaków długi weekend spędzi w domu. Świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest grill na świeżym powietrzu. Czy można go palić na balkonie bądź tarasie? Odpowiadamy.

Majówka nadchodzi wielkimi krokami. W tym roku rozpocznie się już w sobotę 30 kwietnia. Liczba rezerwacji wskazuje, że większość Polaków w długi weekend zostanie w domach - poinformowali przedstawiciele Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu jest grill w gronie znajomych. Niestety nie każdy ma ogród. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dr Majewski: Branża transportowa jest największym problemem jeśli chodzi o emisję CO2 w Europie

Majówka 2022. Czy można palić grilla na balkonie bądź tarasie?

Przepisy nie zabraniają grillowania na balkonie. Warto pamiętać jednak o dwóch kwestiach - regulamin wewnętrzny spółdzielni lub wspólnoty, która często nie zgadza się na rozpalanie ognia, oraz zapach uciążliwy dla sąsiadów.

Zgodnie z par. 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719), zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów.

Pogoda. Deszcz i turyści na szlaku (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na majówkę 2022. Coraz gorsze prognozy. Deszcz i burze

Grill elektryczny? 

Można zatem stwierdzić, że najlepszym rozwiązaniem będzie grill elektryczny pod warunkiem zapewnienia warunków ostrożności. "Pod warunkiem zapewnienia wymaganych odległości tych urządzeń od materiałów palnych, a także elementów wystroju i wyposażenia wnętrz wykonanych z materiałów palnych oraz niedopuszczenie do powstania płomienia, umożliwiającego zapalenia się tych materiałów, jak również lokali (balkonów) sąsiednich" - czytamy na portalu Warszawa 19115.

Ponadto zgodnie z art. 82 ust. 1 pkt 3 Kodeksu wykroczeń, nie można zapominać również, że niewłaściwa eksploatacja grilla elektrycznego lub pozostawienie go w stanie mogącym spowodować pożar jest zagrożone karą nagany, grzywny, a w skrajnych przypadkach - aresztu.

Procesja Bożego Ciała w Olsztynie, 3 czerwca 2021 r. (zdjęcie ilustracyjne)Boże Ciało 2022. Kiedy wypada? Czy to dzień wolny od pracy?

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: