Majówka 2022. Czy za 1 maja przysługuje dzień wolny?

Przed nami majówka, która w tym roku w niewielkiej części przypada w weekend. Tegoroczne Święto Pracy, które obchodzimy 1 maja, wypada w niedzielę. Ten dzień jest w Polsce wolny od pracy. Czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolnego za to, że wypada on w niedzielę? Sprawdzamy.

W tym roku Święto Pracy przypada w niedzielę, co niestety skutkuje tym, że pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy, który mogliby sobie wykorzystać innego dnia. Gdyby 1 maja przypadł w sobotę, wtedy pracownicy mieliby do wykorzystania dodatkowy dzień wolny.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i szybko schłodzone napoje, czyli myki na sezon grillowy

Majówka 2022. Gdy święto przypada w niedzielę - nie należy się dodatkowy dzień wolny

Temat dni świątecznych, które przysługują w niedzielę, został poruszony w artykule 130 par. 2 kodeksu pracy, który informuje, że niedzielne dni wolne od pracy nie wpływają na zmniejszenie wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. W przeciwieństwie do świąt, które przypadają w sobotę czy w innym dniu tygodnia.

Majówka 2022. Jakie święto obchodzimy 1 maja?

1 maja obchodzimy Święto Pracy, inaczej zwane Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Zostało ono ustanowione w 1889 roku po tym, jak 1 maja 186 roku w Chicago, klasa robotnicza przeciwstawiła się złym warunkom pracy w fabrykach przemysłowych. W tamtych latach ludzie pracowali 12 godzin dziennie, w skandalicznych warunkach oraz bez jakiejkolwiek przerwy.

Robotnicy zbuntowali się właśnie 1 maja. Zorganizowano pochód ulicami miasta, a sama manifestacja nie spotkała się ze zrozumieniem pracodawców. Zaczęto zwalniać pracowników, doszło do krwawych walk na placu Haymarket Riot. Międzynarodowe Stowarzyszenie Partii i Organizacji Socjalistycznych postanowiło upamiętnić te wydarzenia, ustanawiając Święto Pracy.

W Polsce Święto Pracy zaczęto obchodzić w 1950 roku. W PRL-u były to obchody huczne - organizowano pochody, uroczystości, które były okazją do głoszenia politycznych haseł i ideologii.

Więcej o: