W tym roku Święto Pracy przypada w niedzielę, co niestety skutkuje tym, że pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy, który mogliby sobie wykorzystać innego dnia. Gdyby 1 maja przypadł w sobotę, wtedy pracownicy mieliby do wykorzystania dodatkowy dzień wolny.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Temat dni świątecznych, które przysługują w niedzielę, został poruszony w artykule 130 par. 2 kodeksu pracy, który informuje, że niedzielne dni wolne od pracy nie wpływają na zmniejszenie wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. W przeciwieństwie do świąt, które przypadają w sobotę czy w innym dniu tygodnia.
1 maja obchodzimy Święto Pracy, inaczej zwane Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Zostało ono ustanowione w 1889 roku po tym, jak 1 maja 186 roku w Chicago, klasa robotnicza przeciwstawiła się złym warunkom pracy w fabrykach przemysłowych. W tamtych latach ludzie pracowali 12 godzin dziennie, w skandalicznych warunkach oraz bez jakiejkolwiek przerwy.
Robotnicy zbuntowali się właśnie 1 maja. Zorganizowano pochód ulicami miasta, a sama manifestacja nie spotkała się ze zrozumieniem pracodawców. Zaczęto zwalniać pracowników, doszło do krwawych walk na placu Haymarket Riot. Międzynarodowe Stowarzyszenie Partii i Organizacji Socjalistycznych postanowiło upamiętnić te wydarzenia, ustanawiając Święto Pracy.
W Polsce Święto Pracy zaczęto obchodzić w 1950 roku. W PRL-u były to obchody huczne - organizowano pochody, uroczystości, które były okazją do głoszenia politycznych haseł i ideologii.