Majówka 2022. 1 maja - co to za święto? Czy tego dnia zrobimy zakupy?

1 maja w 2022 roku wypada w niedzielę. Tego dnia obchodzimy Święto Pracy, które znane jest również jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Jaka jest geneza tego święta?

Niektórzy zastanawiają się, czy w związku z tym, że Święto Pracy wypada w niedzielę, można odebrać dodatkowe wolne. Inni z kolei zachodzą w głowę, czy tego dnia można zrobić zakupy. Odpowiadamy.

Święto Pracy 2022. Co to za święto?

1 maja obchodzimy Święto Pracy, znane również jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Wprowadzone zostało przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, kiedy to właściciel firmy McCormick Harvester postanowił zmodernizować swój zakład i zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowych.

Zobacz wideo Popkultura odc. 113

1 maja wystartowały protesty byłych pracowników, które trwały kilka dni. Doszło do starcia między policją a protestującymi, które przeszło do historii jako Haymarket Riot 1886. Demonstracja została nazwana "Kampanią na rzecz 8-godzinnego dnia pracy". Kilka lat po tych wydarzeniach ustalono, że 1 maja będzie dniem upamiętniającym strajk, który miał miejsce w Chicago.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

W Polsce Święto Pracy zostało wprowadzone w 1950 roku i ustanowiono je świętem państwowym, więc jest dniem wolnym od pracy oraz szkoły.

jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarkiJak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki? Banalny sposób

Weekend majowy. Czy za 1 maja 2022 przysługuje dzień wolny?

Jak mówi Kodeks Pracy, "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Oznacza to, że za święta ustawowo wolne od pracy wypadające w niedzielę nie należy się pracownikowi dodatkowy dzień wolnego. W związku z tym w tym roku nie otrzymamy dodatkowego dnia wolnego za 1 maja.

Więcej o: