Matura 2023 i 2024. Nowa formuła egzaminów. Co się zmienia?

Matura 2023 i 2024 będzie odbywać się na nowych zasadach. Wprowadzone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zmiany mają dotyczyć zarówno egzaminów pisemnych, jak i ustnych. Jak od przyszłego roku będzie wyglądać matura? Odpowiadamy.

Maturzyści wciąż będą obowiązkowo przystępować do egzaminów pisemnych z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz z matematyki. Co nowego czeka maturzystów? Jak zmieni się egzamin maturalny od 2023 roku?

Matura 2023 i 2023 ze zmianami. Jak będzie wyglądać matura w nowej formule?

Od 2023 roku wprowadzone zostaną spore zmiany. Centralna Komisja Edukacyjna zapowiedziała, że od 2023 roku egzamin maturalny z języka polskiego będzie trwać 240 minut zamiast 170 minut, a egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym będzie trwać 210 minut zamiast 180 minut.

Zobacz wideo Ukrainka zgwałcona przez rosyjskiego żołnierza opowiedziała o swojej traumie. "Myślałam, że mnie zabije"

Z kolei egzamin maturalny z matematyki będzie trwać 180 minut na obu poziomach. Obecnie czas trwania matury z matematyki na poziomie podstawowym wynosi 170 minut, a na poziomie rozszerzonym 180 minut.

CKE zapowiedziała, że nie zmieni się czas trwania egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego. Obecnie matura w części pisemnej na poziomie podstawowym trwa 120 minut, a na poziomie rozszerzonym 150 minut.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zgodnie z nowymi zasadami, trzeba zdawać co najmniej jeden egzamin na poziomie rozszerzonym. Aby zdać maturę, maturzyści będą musieli uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z pisemnego egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Zmiany w maturach 2023 i 2024. "To skutek reformy edukacji i likwidacji gimnazjów"

"Od roku 2023 egzamin dojrzałości na nowych zasadach. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze pokazowe egzaminu maturalnego w nowej formule. Dotyczą one wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach" - pisała na Facebooku przed miesiącem wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.

"Nowa formuła matury to skutek reformy edukacji i likwidacji gimnazjów. Ośmioklasowe podstawówki, czteroletnie licea i pięcioletnie technika po reformie musiały przyjąć nowe podstawy programowe. Dlatego wprowadzono zmiany w arkuszach maturalnych obowiązujących w 2023 i 2024 roku" - poinformowała.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: