Pulsoksymetr - co to jest? Jak przeprowadzić badanie? [NORMY]

Czym jest pulsoksymetr i kiedy powinniśmy go używać. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jak prawidłowo użyć pulsoksymetru.

Pulsoksymetr to elektryczne urządzenie dzięki, któremu w nieinwazyjny sposób możemy zmierzyć saturację krwi. Pomiar wysycenia krwi tlenem jest możliwy dzięki diodom emitującym światła o różnej długości fali: 660 nm (światło czerwone) i 940 nm (światło podczerwone). Hemoglobina znajdująca się w czerwonych krwinkach pochłania fale czerwone i podczerwone w różnym stopniu. Zależy to od tego, czy tlen transportuje (oksyhemoglobina), czy też jest go pozbawiona (hemoglobina zredukowana). Pulsoksymetr mierzy również puls.

Zobacz wideo Prof. Matyja: Zdrowie zawsze traktowano po macoszemu

Pulsoksymetr. Kiedy i jak go używać?

Pulsoksymetru używamy, aby monitorować stan zdrowia osoby chorej. Najczęściej wykorzystuje się go, kiedy pacjent zmaga się z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nadciśnieniem czy cukrzycą. Od wybuchu pandemii jest także stosowany w przypadku wykrycia u chorego COVID-19. To dzięki niemu możemy zbadać, czy organizm nie jest niedotleniony.  

Przeczytaj więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Jak używać pulsoksymetru? Aby dokonać prawidłowego pomiaru, należy przez cały czas trwania bania pozostać w bezruchu, w przeciwnym razie wynik może nie być miarodajny. Dodatkowo zakłócić pracę urządzeni może lakier na paznokciach lub tipsy. Musimy również pamiętać, aby ręce podczas badania były suche. Kiedy już spełnimy powyższe warunki musimy umieścić pulsoksymetr na: 

  • palcach ręki lub stopy,
  • małżowinie usznej,
  • skrzydełku nosa,
  • a u noworodków - na stopie lub nadgarstku.

Paszport covidowyPaszporty covidowe zostaną przedłużone, ale nie dla wszystkich

Pulsoksymetr. Normy badana

Wyniki badania otrzymamy w procentach. Kiedy nasza saturacja krwi jest prawidłowa? Jaki powinniśmy otrzymać wynik? Prawidłowa saturacja krwi oscyluje między 95 a 98 proc., jednak u palaczy będzie to od 92 do 95 proc. Natomiast noworodki mają saturację krwi od 91 do 96 proc. Zaniepokoić powinien nas wynik poniżej 90 proc., oznacza to, że może to być niewydolność oddechowa. Wówczas niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.

Deklaracja podatkowa PIT (zdjęcie ilustracyjne)PIT 2022. Kiedy zwrot podatku? Jak go przyśpieszyć?

Więcej o: