Egzaminy ósmoklasisty 2022. Kiedy uczniowie przystąpią do egzaminu?

W tym roku do egzaminu ósmoklasisty przystąpią polscy uczniowie wraz ze swoimi ukraińskimi kolegami. Na jakie udogodnienia będą mogli liczyć młodzi Ukraińcy? Kiedy odbędą się egzaminy?

W tym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach od 24 do 26 maja. Jak co roku potrwa on trzy dni, podczas których uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z zakresu języka polskiego, matematyki oraz z języka angielskiego.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

 Egzamin ósmoklasisty 2022. Nie będzie przedmiotu dodatkowego

W tym roku zrezygnowano z dodatkowego przedmiotu, który miał pojawić się na egzaminie ósmoklasisty. Miał on być wprowadzony od roku szkolnego 2021/2022. Z powodu pandemii zrezygnowano z tego pomysłu. Uczniowie, którzy z uzasadnionych przyczyn nie przystąpią do egzaminu w maju, mogą to zrobić od 13 do 15 czerwca 2022 roku. Należy pamiętać, że przystąpienie do niego jest obowiązkowe - dzięki temu uczeń może rozpocząć naukę w szkole ponadpodstawowej. Każdy ósmoklasista zda egzamin, ważne są jednak jego wyniki, które decydują o przyjęciu do wybranej szkoły ponadpodstawowej.

Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 1 lipca 2022 roku. 7 lipca CKE udostępni je placówkom edukacyjnym, natomiast 8 lipca szkoły przekażą uczniom zaświadczenia z wszystkimi wynikami.

Egzamin ósmoklasisty 2022. W polskich szkołach uczy się już 150 tys. ukraińskich dzieci

Jak przekazał minister edukacji Przemysław Czarnek podczas konferencji 30 marca, w polskich szkołach uczy się już 150 tys. uczniów z oblężonej wojną Ukrainy. Rodzice dzieci z Ukrainy, które chciały przystąpić do egzaminu, byli zobowiązani zgłosić chęć uczestnictwa dyrektorom szkół do 11 kwietnia br. Uczniowie, którzy zapisali się do szkoły po 15 kwietnia, mogą zapisać się na egzamin do 22 kwietnia br. Ukraińscy uczniowie otrzymają takie same zadania, jednak polecenia będą w języku ukraińskim. Egzamin z języka polskiego będą musieli napisać w języku polskim, egzamin z matematyki w języku ukraińskim, a egzamin z języka angielskiego w języku angielskim. Podczas egzaminu będą mieli dostęp do słowników. W przypadku problemów na sali będą tłumacze oraz psychologowie i pedagodzy szkolni.

Ukraińscy uczniowie przystąpią do egzaminów w osobnych salach ze względu na dłuższy czas pisania. Na test z języka polskiego będą mieli 255 minut. Egzamin z matematyki będą mogli pisać 270 minut, a test z języka angielskiego 210 minut.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty nie jest obowiązkowe, jednak dzięki niemu ukraińscy uczniowie mogą ukończyć szkołę podstawową. Każdy uczeń zda egzamin, jego wyniki natomiast mają znaczenie  podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Polsce. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej informacje o egzaminie ósmoklasisty w języku ukraińskim.

Więcej o: