Wielkanoc prawosławna 2022. Kiedy wypada? Ilu jest prawosławnych w Polsce?

Prawosławna Wielkanoc przypada w innym terminie niż ta obchodzona przez katolików. Powodem tego jest używanie różnych kalendarzy w obu wyznaniach. Kiedy w tym roku wypada więc Pascha?

W związku z tym, że wielkanocne święta prawosławne są najważniejszym wydarzeniem liturgicznym, są nazywane na kilka sposobów: Paschą, Zmartwychwstaniem Pańskim, Świętem Świąt lub Zmartwychwstaniem Chrystusowym. Ten wyjątkowy wielkanocny czas poprzedza Tydzień Męki Pańskiej, a po świętach wierni celebrują Tydzień Paschy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wielkanoc prawosławna - kiedy wypada?

Święta w kościele prawosławnym wypadają później niż katolickie. Pełen kalendarz prawosławnych świąt możemy znaleźć na stronie internetowej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W tym roku obchody wielkanocnych świąt prezentują się następująco: Wielki Tydzień trwa od 18 do 24 kwietnia (Pascha). Natomiast od 25 do 30 kwietnia trwa Tydzień Paschy. 

Wielkanoc prawosławna. Skąd te rozbieżności dotyczące terminu świąt?

Rozbieżności w kalendarzu pojawiły się, gdy w 1582 r. papież Grzegorz XIII zdecydował się wprowadzić kalendarz gregoriański. Został on dość szybko wprowadzony przez kraje katolickie, jednak nie zrobiły tego kraje w których większość ludności stanowili prawosławni. Rolę kalendarza liturgicznego w prawosławiu pełni kalendarz juliański. Na jego podstawie stworzono tablice z datami kolejnych Wielkanocy. Różnica między Świętami Wielkanocnymi obchodzonymi przez Kościół katolicki i Cerkiew prawosławną może wynieść pięć tygodni.

Ilość prawosławnych w Polsce

W 2022 r. liczba wyznawców prawosławia w Polsce wzrosła z powodu migracji obywateli Ukrainy. Tamtejsi mieszkańcy w większości są wyznania prawosławnego. Obecnie do Polski przybyło monad 2,8 mln uchodźców z Ukrainy. Hierarchowie polskiej Cerkwi szacowali w tym roku, że wiernych w Polsce jest ok. 450-500 tys.

Więcej o: