Święta Wielkanocne 2022. Dlaczego święcimy pokarmy w Wielką Sobotę?

W Wielką Sobotę w wielu polskich domach przygotowuje się święconkę, z którą później należy udać się do kościoła w celu poświęcenia pokarmów. Skąd wziął się ten zwyczaj? Jaka jet historia tej wyjątkowej tradycji?

Święcenie pokarmów odbywało się już w VIII w. na Zachodzie. W Polsce ta tradycja przyjęła się i ukształtowała w XIV w. - w "Agendzie Krakowskiej" z 1514 r. Tam właśnie umieszczono formułę święcenia wielkanocnej uczty. Na początku odbywało się to jedynie w domach szlacheckich, następnie zwyczaj przyjął się także u mieszczan. Do domu zapraszano duchownego, który święcił stoły zastawione świątecznym jedzeniem. Z upływem czasu, święcenie pokarmów przeniosło się do świątyń.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

Wielkanoc 2022. Dlaczego święcimy pokarmy?

Święcenie pokarmów oraz kropienie ich wodą święconą to sakramentalia. Odprawiane od wieków na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa. Jest to drugorzędny obrzęd liturgii wielkanocnej (w odróżnieniu od sakramentów paschalnych czy eucharystii). Zgodnie z dawną ludową tradycją poświęcenie pokarmów, które znajdą się na wielkanocnym stole, miało zapewnić wszystkim zdrowie, szczęście oraz dostatek na cały rok.

W Starym oraz w Nowym Testamencie wiele ważnych spraw załatwiano przy uczcie. Jezus wraz z uczniami zasiadł do uczty podczas ostatniej wieczerzy. Spożywano wtedy chleb i wino, które zostało przemienione w Ciało i Krew. Dlatego właśnie świętując pamiątkę zmartwychwstania, zasiadamy do odświętnego śniadania w Niedzielę Wielkanocną.

Wielkanoc 2022. Jakie produkty powinny się znaleźć w koszyczku wielkanocnym?

Dawniej w Wielką Sobotę w wielu polskich domach wszystko było już gotowe na nadchodzącą Wielkanoc. Ciasta były wypiekane z drożdży, jaj, miodu. Używano także sporych ilości szafranu, cynamonu i wanilii. Gdy w Wielką Sobotę wszystko było gotowe do święcenia, stół w domu nakrywano lnianym obrusem i zastawiano go produktami do poświęcenia. Na środku stołu pojawiał się baranek, chleb, krzyż, jajka, chrzan, kiełbasy. Nie mogło zabraknąć bukszpanu, rzeżuchy i kwiatów. Gospodynie po przyjściu księdza wykładały potrawy na wełniane chusty.

Ile zapłacimy za koszyk wielkanocny?Wielka Sobota 2022. Czy tego dnia nadal obowiązuje post?

Aktualnie w Wielką Sobotę obowiązuje zwyczaj święcenia pokarmów w kościołach, w przyniesionych przez wiernych koszyczkach. Tam kapłan święci pokarmy wszystkim przybyłym. W koszyczku wielkanocnym nie może nam zabraknąć:

  • baranka (symbol Chrystusa Zmartwychwstałego),
  • jajek (symbol nowego życia i zmartwychwstania),
  • chleba (symbol Ciała Jezusa Chrystusa),
  • wędlin (symbol dobrobytu),
  • soli (symbol prawdy i oczyszczenia),
  • chrzanu (symbol siły),
  • ciasta (symbol ludzkiej pracy i osłody po 40 dniach postu),
  • sera (symbol związku człowieka z przyrodą),
  • zająca wielkanocnego (symbol płodności oraz wiosny).

Tradycyjne koszyczki wielkanocneKiedy jeść święconkę? Co powinno znaleźć się w koszyczku? [WIELKANOC]

Więcej o: