Wielkanoc. Gdzie zrobimy zakupy w Wielki Poniedziałek? Czy sklepy będą otwarte?

Wielkanoc jest dla wyznawców kościoła katolickiego najważniejszym okresem w roku. Ostatni dzień świąt, czyli Poniedziałek Wielkanocny, zwany też lanym poniedziałkiem, przypada 18 kwietnia. Gdzie zrobimy zakupy tego dnia? Odpowiadamy.

Wielkanoc mocno ograniczyła możliwość zrobienia zakupów. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek większość sklepów spożywczych wydłużyła swoje godziny otwarcia. W Wielką Sobotę od godz. 14 i w Wielką Niedzielę obowiązywał zakaz handlu. Gdzie zrobimy zakupy w Wielki Poniedziałek? 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Wielkanoc. Gdzie zrobimy zakupy w Wielki Poniedziałek?

Zarówno jak w Niedzielę Wielkanocną tak i w Poniedziałek Wielkanocny obowiązuje zakaz handlu. Warto podkreślić, że za złamanie zasad zapisanych w ustawie właścicielom przedsiębiorstw grozi nawet 100 tys. zł grzywny. Sklepy z reguły w tym dniu, 18 kwietnia, zostaną zamknięte, ale wyjątki mogą stanowić wybrane sklepy osiedlowe, w których pracować będzie sam właściciel. Wciąż jest możliwość zrobienia małych zakupów ma stacjach benzynowych. Wszystko wróci do normy we wtorek 19 kwietnia.

Sklep spożywczy (zdjęcie ilustracyjne)Wielkanoc 2022. Kiedy i gdzie zrobimy zakupy? Czy sklepy będą otwarte?

Niedziela handlowa

W najbliższą niedzielę wypada niedziela handlowa i będzie można swobodnie zrobić zakupy. Sklepy - centra handlowe, supermarkety czy mniejsze sklepy osiedlowe - 24 kwietnia, zostaną otwarte zgodnie z określonymi godzinami i ustalonym harmonogramem.

Niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 24 kwietnia 2022 r.,
  • 26 czerwca 2022 r.,
  • 28 sierpnia 2022 r.,
  • 11 grudnia 2022 r.,
  • 18 grudnia 2022 r.

Ustawa o zakazie handlu

Ustawa o zakazie handlu weszła w życie 1 marca 2018 roku, przez co klienci mogą zrobić zakupy jedynie w wybrane niedziele. Wielu przedsiębiorców korzystało z luk prawnych i działało w siódmym dniu tygodnia m.in. jako placówka pocztowa. By wyeliminować nieprawidłowe stosowanie wyjątków, Sejm 17 września uszczelnił zasady. Nowelizację 19 października podpisał prezydent Andrzej Duda. Od 1 lutego mogą działać tylko te sklepy, których przychody ze świadczenia usług pocztowych przekroczą 40 proc. dochodów danej placówki. Każda z placówek będzie musiała prowadzić osobną ewidencję sprzedaży.

Poniedziałek Wielkanocny. Jakie zwyczaje i tradycje wiążą się z tym dniem?Lany poniedziałek 2022: kiedy przypada i jak go świętować?

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: