Wielkanoc 2022. Kiedy trzeba iść do kościoła? Które msze są obowiązkowe?

Wielkanoc 2022 zbliża się wielkimi krokami. Z racji, że jest to bardzo ważne święto w kościele katolickim, wielu z nas zastanawia się, które msze w kościele w okresie świątecznym są obowiązkowe. Odpowiadamy.

Wielkanoc to najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej. To właśnie wtedy przygotowujemy święconkę, którą zanosimy do kościoła, a także malujemy pisanki.  Ale które msze w Wielkanoc są obowiązkowe? Odpowiadamy.

Wielkanoc 2022. Wielki Piątek i Wielka Sobota - jak wyglądają w kościele?

W Wielki Czwartek rozpoczęło się Triuduum Paschalne, czyli tzw. Msza wieczerzy pańskiej, kiedy to Jezus ofiarował Bogu pod postaciami chleba i wina, swoje ciało i krew.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielki Piątek jest z kolei dniem żałoby i nie odbywają się msze święte. W Wielki Piątek księża odprawiają jednak specjalną liturgię Wielkiego Piątku, która upamiętnia mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia wiernych obowiązuje również post ścisły, który obowiązuje osoby od 14. do 60. roku życia. Z tego obowiązku wykluczone są osoby chore, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogą zachować wstrzemięźliwości.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Wielka Sobota to podobnie jak Wielki Piątek wyciszenia. Przy Grobie Pańskim czuwają wówczas ministranci, harcerze, czy strażacy. Wszystko to w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa. Tego dnia przychodzimy do kościoła, by poświęcić pokarmy, jednak nie jest odprawiana msza. Po zapadnięciu zmroku w Wielką Sobotę odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, należąca już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej. 

Święta Wielkanocne 2022. Która z mszy jest obowiązkowa?

Jedyną obowiązkową mszą w okresie wielkanocnym jest niedzielna msza, którą księża w tym roku odprawiają 17 kwietnia. Rano wierni idą do kościoła na rezurekcję, co z łacińskiego oznacza "zmartwychwstanie". Tego dnia w kościele odbywa się procesja, która wychodzi z budynku, aby obejść go kilka razy dookoła. Księża robią to z hostią, monstrancją oraz krzyżem z przewieszoną, czerwoną stułą. W każdej parafii ta niedzielna msza może odbywać się o innej godzinie, więc warto to sprawdzić.

Koszyczek wielkanocny (zdjęcie ilustracyjne)Wielkanoc 2022. Najpiękniejsze wierszyki i życzenia wielkanocne dla bliskich

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

W Wielkanocny Poniedziałek odbywa się msza, jednak nie jest ona obowiązkowa.

Więcej o: