Wielkanoc 2022. Czy zrobimy zakupy w Wielkanoc i Lany Poniedziałek?

Wielkanoc to wyjątkowe święto dla chrześcijan. To czas, w którym zasiadamy z rodziną przy stole, dzielimy się święconką, składamy sobie życzenia. Wiele osób, szczególnie tych zapominalskich, zastanawia się jednak, czy w Wielkanoc i Lany Poniedziałek można zrobić zakupy. Odpowiadamy.

Osobom, które planują zakupy  "na ostatnią chwilę" przypominamy, że w Wielkanoc większość sklepów będzie całkowicie zamknięta, część jednak może być otwarta, ale krócej niż zwykle. Czy i które sklepy będą otwarte w Święta Wielkanocne? Odpowiadamy.

Święta Wielkanocne 2022. Czy sklepy będą otwarte w Wielkanoc i Lany Poniedziałek?

17 i 18 kwietnia, czyli w Wielkanoc i Lany Poniedziałek większość sklepów będzie zamknięta. Jeśli jednak potrzebujesz pilnie zrobić zakupy, jest szansa, że niektóre prywatne sklepy będą otwarte. Ustawa o ograniczeniu handlu zezwala właścicielom mniejszych placówek otworzyć sklepy w święta, jeśli będą osobiście "stać za ladą". 

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

W przypadku popularnej sieci Żabka większość sklepów  pracuje w dni, w które handel jest zakazany i te objęte ograniczeniami. Może to robić dzięki wyłączeniu dla przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż osobiście i na własny rachunek. Decyzja o ewentualnym otwarciu sklepów w święta należy więc do franczyzobiorcy poszczególnych placówek, dlatego poza "osiedlowymi sklepami" otwarte może być część placówek tej popularnej sieci. 

Zakaz handlu w niedzielę. Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2022 roku?

W Polsce od czterech lat obowiązuje zakaz handlu w niedzielę, jednak kilka razy do roku supermarkety i sklepy wielkopowierzchniowe oraz centra handlowe są otwarte. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Początkowo sklepy zostały zamknięte dla klientów tylko w jedną niedzielę miesiąca, później były to dwie niedziele, a teraz zakupy możemy zrobić tylko w siedem niedzieli w ciągu roku.

Oznacza to, że w 2022 roku sklepy będą otwarte  jeszcze w niedziele:

  • 24 kwietnia, 2
  • 6 czerwca,
  • 28 sierpnia,
  • 11 grudnia,
  • 18 grudnia.
Więcej o: